Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

41 YIL ARADAN SONRA PERVARİ’DE

Kültür ve Turizm Bakanlığının

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde gerçekleştirilen festivale katılan sanatçılar, yönetmenliğini Zeki Ökten, senaristi Yılmaz Güney’in yaptığı “Sürü” filminin bir kısmının çekildiği Pervari’yi ziyaret etti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Siirt Kısa Film Festivali” için Siirt’e gelen tanınmış yönetmenler, dizi ve sinema oyuncuları, senarist ve yapımcılardan oluşan sanatçılar, “Sürü” filminin bir kısmının çekildiği Pervari ilçesini ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneğince organize edilen, Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen festivale katılan sanatçılar, etkinliğin üçüncü gününde Tillo ilçesinden sonra Pervari’ye geçti.

Kaymakam Musa Aydemir ve Pervari Belediye Başkanı Tayyar Özcan tarafından karşılanan sanatçılar, ilçe merkezinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, gazetecilere duygularını anlattı.

Güney, “41 yıl oluyor Sürü filmi çekileli ve sürü filmi dünyada çok önemli sinema festivalinde 10 ödül kazanmış bir filmdir. Fakat yeterince Türkiye’de gösterilemedi. 12 Eylül dönende çok kargaşa vardı, o sıralarda vizyona girmiştir. Fakat bir takım engellemeler, sinemacılara ehdikler sonucu film gösterilemedi. Fakat bugün çekiminden 40 yıl sonra bile hala televizyonlarda göremezsiniz sürü filmini. Dünya çapında önemli bir sinema sanatçısının eserleri televizyonda gösterilip dolayısıyla halkla buluşturulması gerekir.” Şeklinde konuştu.

Filmde ‘sülo’ karakterinde oynayan Levent İnanır da filmin bazı sahnelerinin geçtiği Pervari ilçesine 41 yıl aradan sonra geldiği için duygulandığını aktardı.

Filmin ideolojik bir yanının olmadığını belirten İnanır, “Senaryo gereği çatışmanın içindeydik ailece, sürüyü sokaktan geçiyorduk. Kan davalılar da bize saldırdı gibi bir algı oluştu tabi. Öyle panik yaşanan bir sahneydi. Filmin geçtiği yerler çok değişti, değişmeyen şeyler de var tabi. Çok film çektim ama burası çok heyecan ve tat bırakıyor insanda. Hiçbir ideolojik yanı da yoktur, bu ülkenin o dönemlerde bir yansımasıdır. Bir ailenin sınıf atlatma veya varoluş kavgasını anlatan evrensel dili olan bir hikayedir.” dedi.

Sanatçılar daha sonra ilçe Jandarma Komutanlığını ziyaret ederek askerle sohbet etti.

Sanatçılar daha sonra Pervarili çocuklarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle ilçede bulunan “Gezen Sinema Tırı”nde ‘sürü’ filmini izledi.

Festival, cuma günü Türkiye ve yurt dışından kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel kategorilerinde 435 kısa film arasından finale kalan 32 film sahibine ödüllerinin verilmesiyle sona erecek.

Seni Gidi Kopyacı :)))