enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
13,6002
EURO
15,3130
ALTIN
796,65
BIST
1.951,17

Afet Eğitim Yılının Sonuna Doğru Gelirken…

Afet Eğitim Yılının Sonuna Doğru Gelirken…

İçişleri Bakanlığı doğru bir kararla 2021 yılının afet eğitim yılı olarak ilan etmişti. Çünkü önemli topraklarını önemli bir bölümü birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer alan ve bunun yanı sıra sellerden, orman yangınlarından, heyelan ve çığlardan bir türlü kurtulamayan bir ülke olarak bu tür çalışmalara gerçekten ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu nedenle yıl boyunca ülke genelinde toplumun çeşitli kesimlerine afetler konusunda eğitimler verildi ve bu alanda toplumda bir farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Doğal olarak bu çalışmalar ilimizde de bu çalışmalar gerçekleştirildi.

İl Müdürü Cahit Akkoyun başta olmak üzere bu kurumun teknik elemanları yıl boyunca il merkezi ve ilçelerde toplumun değişik kesimlerine temel afet bilinci ve eğitimi konularında eğitim verildi ve katılımcıların soruları cevaplandırıldı.Bir farkındalık, bir bilinç oluşturulma gayretine girildi.

Bu eğitimler kapsamında bu güne kadar, tam  242 bin 500 kişiye ulaşıldı. 331 bin nüfusa sahip bir ilde 242 bin 500 kişiye ulaşılması takdir edilecek bir noktadır. Yaşları küçük olanları ve yaşlıları devre dışı bıraktığınızda neredeyse toplumun yüzde 90 ına ulaşılması anlamına geliyor.

Bu nedenle başta İl Müdürü Cahit  Akkoyun olmak üzere kurumun bütün personelini kutluyorum.Gerçekten yıl boyunca özverili çalışmalar gerçekleştirdiler.

Ancak her zaman belirttiğim gibi, bazı konular önemlerinden dolayı yalnız ilgili kurumlara bırakılamaz. Afet konusu da böyle bir konu. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda duyarlı olması ve mevzuat ile tekniğin gerektirdiği şekilde davranması gerekiyor.

İnşaatlar yapılırken müteahhitler  malzemeden çalmayacak ve tekniğe uygun hareket etmelidirler. Aynı şekilde denetleme görevinde bulunanlar  eş dost hatırı gözetmeksizin gereken incelemeleri ve uyarıları yapmalıdırlar.

Biz vatandaşlarda bu konuda duyarlı olmalıyız. Heyelanlı bölgede, dere yataklarında inşaatlar yapmamalıyız.

Attığımız her yanlış adımın hayatımıza ve torunlarımızın geleceğine sıkılmış  birer kurşun olduğu  bilincine sahip olmalıyız.Özetle afet konusu önemli bir konu ve hepimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.