enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
8,8211
EURO
10,3373
ALTIN
497,43
BIST
1.392

Astronomik Kiralar Siirt Nişantaşı Olmuş

Astronomik Kiralar Siirt Nişantaşı Olmuş

Halkımız arasında sıkça kullandığımız bir deyim vardır; kitapta görsem inanmam diye. Bunu günümüz Siirt’in deki konut fiyatları ve kiraları için çok rahat bir şekilde kullanabiliriz.

Siirt’te 600-700 bin TL lik daireler normal sayılmaya başlandı.Bu fiyatlardaki  daireler artık lüks ve ulaşılamaz daireler  olarak görülmüyor.Yeni Bahçelievler ve Kooperatif Mahallelerin de  2+1 sıfır daireler 350 bin Tl den başlıyor.Bu daireler niteliği ne olursa olsun site olarak adlandırılan yerlerde ise en az % 50 oranında zamlanıyor.

Daire fiyatlarının yükselmesinde iki temel etken vardır.Birincisi enflasyon. Ki buna il olarak yapabileceğimiz bir şey yoktur.İkincisi ise konut arsalarının azlığı.Bu  konuda il olarak çok şeyler yapabiliriz.Daha öncede değindiğim ileride değinirim bizim acil olarak konut arsası üretmemiz gerekiyor.Bunun içinde İmar Kanunun 18 maddesinin uygulanması şarttır.

Daire fiyatları bu kadar yüksek olunca kiralarda yükseliyor. Son iki ayda ilimizde kira fiyatlarının astronomik bir şekilde artış gösterdiği belirtiliyor. İnsanın inanası gelmiyor. Geçen gün bir emlakçı arkadaşla görüştüm.

Bir sitenin adını vererek bu sitedeki 3+1 dairelere tam 4000 lira kira istendiğini belirtti.Bu sitede aidat 700 TL civarında.Dolayısıyla bir aylık kira neredeyse 5000 Tl ye ulaşıyor. Bir memur maaşı, neredeyse asgari ücretin iki katı bir rakam.Gerçekten inanılır gibi değil.

İnsan kendisini Siirt’te değil de ülkemizde kiraların en pahalı olduğu semtlerden olan Nişantaşında ya da Beşiktaşta zannediyor.

Burada insanın tek teselli kaynağı sitelerin dışındaki dairelerin kira fiyatlarıdır.Site dışındaki 2+1 ve 3+1 dairelerin kiraları konumlarına, büyüklüklerine ve yaşlarına göre değişmekle beraber 800 ile 1800 Tl arasındadır.1+1 lerin fiyatları da  mobleli olup olmamasına göre değişiyor. Bu dairelerin kiraları 1000 ile 1700 Tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu rakamlarda çalışanın tek olduğu aileler için yüksek rakamlar.Ama hiç değilse sitelerdeki kadar uçuk değiller.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.