Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakış Açısı, Semt Pazarları Açılırken

Siirt’te sebze ve meyve

Siirt’te sebze ve meyve satışı yapacak olan küçük esnafa verilecek yer konusu son 35-40 yılın en büyük sorunlarından birisini oluşturuyor. Önce görmezden gelindiler. Daha sonra sayıları çoğalınca ve artık yaya ve araç trafiğini aksatır hale gelince belirli bir yer arayışına girildi.

Haftanın her günü yarı bir cadde veya çarşı tahsis edildi. Uzun yıllar  seyyar satıcılar buralarda satış yaparak hem vatandaşların bu alandaki ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladılar ve hem de ailelerini geçindirme imkanı buldular.  Fakat daha sonraları bu uygulamanın da trafiği tıkamaya başladığı görülünce bundan da vazgeçildi ve Güres Caddesi üzerinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait arsa üzerinde sabit semt pazarı oluşturuldu.

Buranın da amacına uygun olarak iş merkezi için tahsis edilince   Yeni Mahallede Jandarma Komutanlığı karşısında, Bahçelievler Mahallesinde SİSKİ bina sı arkasında ve Kooperatif Mahallesinde Yeşil Vadi Parkının karşısında üç adet semt pazarı kuruldu.

Bu arada belediye zabıta müdürlüğü il merkezinde sebze ve meyve satışı yapan 231 esnafı belirledi. Bunların hangi semt pazarında ve  nerede duracağının belirlenmesi amacıyla kura çekildi. Kuralar sonucu jandarma komutanlığı karşısında ki semt pazarında 6 sı balıkçı olmak üzere 106, SİSKİ arkasında 70 ve Yeşil Vadi karşısında ki semt  pazarında da 52 esnafın satış yapmasına karar verildi.

Mevcut semt pazarında inşaat çalışmaları başladığı  için bir süreden beri cadde ve çarşılarda satış yapan esnafa verilen izinler iptal edildi.Bunların oluşturulan  pazarlarda satış yapmaları isteniyor. Ancak bu pazarların henüz tam anlamıyla  tamamlanmadığı görülüyor. Ben jandarmanın karşısındaki semt pazarını gördüm. Daha toprak yığınları ve inşaat artıkları duruyor. Zemininde su birikintileri de mevcut.

Özetle belediye  ve müteahhit firma yetkililerinin öncelikle sabit semt pazarlarındaki bu eksiklikleri ivedi bir  şekilde tamamlaması gerekiyor. Bu süre içerisinde de  seyyar satıcılara da daha müsamahalı bir şekilde davranılması zorunluluğu var.

Seni Gidi Kopyacı :)))