enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385

BOTAN

BOTAN

Siirt’te, doğal güzellikleri barındıran Botan Vadisi’nin Türkiye’nin 45’inci milli parkı ilan edilmesi, sevinçle karşılandı.

Siirt’te yer alan ve doğal güzellikleri barındıran Botan Vadisi’nin Türkiye’nin 45’inci milli parkı ilan edilmesi, kentte sevinçle karşılandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı, Resmi Gazete’nin 15 Ağustos tarihli sayısında yayımlanan kararla “milli park” ilan edilen Botan Vadisi, Siirt merkez, Tillo ve Eruh ilçeleri sınırlarındaki yaklaşık 120 bin dönümden ve 29 kilometrelik güzergahtan oluşuyor.

Tarihi İpek Yolu’nun bir kısmının da bulunduğu Botan Vadisi Milli Parkı’nda, Yerlibahçe, Kayaboğaz, Kalender ve Koçlu köylerindeki kiliseler, Deyr mevkisindeki manastır ile 6’ncı yüzyılda inşa edilen Münzevi Mar Yakub Manastırı da yer alıyor.

Bundan 4-5 yıl önce yaptıkları çalışmalarla, milli parkın altyapısının Tillo’da başlatıldığını belirten Aydın, “Türkiye’de 45 milli park mevcut. Bazı milli parkların pek çoğu işlev görmüyor. Çocukluğumda bu bölgenin her tarafı ormanlıktı. Tillo, hayvan ve insan baskısından orman vasfını yitirdi, çıplak bir toprak haline geldi. Milli park ilan edilen yerlerin ağaçlandırılması, yürüyüş yollarının düzenlenmesi, mağaraların işlevsel hale gelmesi için çalışmalıyız” diye konuştu.

Ilısu Barajı’nın su tutmasıyla büyük bir göl oluşacağına işaret eden Aydın, “Tillo kıyısında, milli park çerçevesinde bir vapur iskelesinin kurulmasını planlıyoruz” dedi.

Siirt’i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Yusuf Eldemir, 4 yıldır doğa turizmi ve vadiye ilişkin çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını, bu kapsamda Botan’daki doğa yürüyüş yollarını haritalandırarak dijital ortama aktardıklarını belirtti.

Bölgenin doğaseverler için önemli bir yer olduğuna dikkati çeken Eldemir, şu ifadeleri kullandı:

“Vadi, Siirt ve bölge için önemli bir potansiyel ancak önümüzdeki süreç için bir tehlike arz ediyordu. Bu da beton ve yapılaşma riskiydi. Fakat milli park kararıyla yapılaşma riski ortadan kalktı. Kentte doğa turizminin önünü açan ve ilimizin geleceğini kurtaran bir karar oldu. Vadinin mili park ilan edilmesi çalışmasına katkı sunan yetkililere teşekkür ediyorum”

“SİİRT TURİZMLE ANILACAK”

Vatandaşlardan Zeki Eren ise kentin her köşesinin birbirinden değerli doğal güzelliklerle dolu olduğunu vurguladı.

Botan Vadisi’nin de önemli doğal güzelliklerin başında geldiğini anlatan Eren, şunları kaydetti:

“Vadinin milli park olması gerçekten şehrimize ayrı bir heyecan getirdi. Rasıl Hacar’ın fotoğraflarını sosyal medyada görenler, gelip buraları gezmek için can atıyor. Çünkü burada ayrı bir doğa güzelliği var. Buranın milli park ilan edilmesi sayesinde daha fazla ziyaretçi gelecek, turizm canlanacak, istihdam artacak, Siirt terör yerine turizmle anılacak. Şehrimize bu milli parkı kazandıranlara teşekkür ediyoruz”

Mehmet Tanrıyatapan da ender görülebilecek manzaraya sahip vadinin milli park ilan edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.