Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
27,3022
EURO
28,8127
ALTIN
1.662,06
BIST
8.237,58

Bu işte bir terslik yok mu?

Bu işte bir terslik yok mu?
8 Aralık 2022 23:16
125
A+
A-

Siirt yatırım fakiri bir il. Siirt halkı olarak çölde vaha arayan bir yolcu gibi. Adeta yatırımları hep dört gözle, hasretle bekleriz.
Her yatırım girişimi haberini aldığımız da çocuklar gibi sevinir ve büyük Umutların ötesinde engin hayallere kapıl; bacaları tüten fabrikalar, işçileri o fabrikaya taşıyan servis araçları arka arkaya gözlerimizin önünden kayıp gider.
Kendimizi insanları mumla iş aradıkları değil de, işverenlerin fellik fellik işçi aradıkları bir Siirt’te görürüz.
1980 yılların ortasından bu yana onlarca değil, yüzlerce yatırım girişimi oldu. Bunlardan tamamlanan ve halen faaliyette olanların sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor.
1980 li yılların ortalarından 1990 lı yılların başına kadar Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onlarca çiftlik ve sanayi tesislerine verilen teşviklerle gerçekleştirilmesi planlanan yatırımlar da 18 binden fazla kişiye istihdam sağlanacağı açıklanmıştı.
Bu gün bakıyorum, o dönemden bir iki yatırım da istihdam imkanı bulanların sayısı değil, 18 bini 18 i bile bulmuyor.
Daha yakın bir zaman diliminden örnek verelim. Son yılda devletin verdiği desteklerden yararlanmak üzere 172 yatırım için teşvik belgesi düzenlenmiş.
Bunların ancak 69 tanesi tamamlanmış. Bu yıllar içerisinde ancak iki yıldaki yatırımlar tamamlanabilmiş. 2013 yılından beri tamamlanamayan yani daha doğrusu ya hiç başlanmayan veya yarım kalan yatırımlar bulunmaktadır.
Kısacası bu işte bir terslik var. Bu tersliği bir an önce düzeltmemiz gerekiyor. Kalkınmak istiyorsak bunu yapmak zorundayız.
Hem de bir an önce…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.