Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DEVA PARTİSİ BİRİNCİ OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI

GENEL BAŞKAN BABACAN ÖNERDİKLERİ

GENEL BAŞKAN BABACAN ÖNERDİKLERİ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ ANLATTI
DEVA Partisi Siirt İl Başkanlığı 1.Olağan kongresi yapıldı.Kongrede konuşan Genel Başkan Ali Babacan önerdikleri güçlendirilmiş parlamenter sistemi maddeler halinde anlattı.Kongrede yapılan seçimde kurucu il başkanı Av.Umut Dayananla yola devam kararı alındı.
Bir düğün salonunda Genel Başkan Ali Babacan’ını uçağının Siirt yerine Batman Havalimanına inmesi nedeniyle geç başlayan kongrenin divan başkanlığına genel başkan yardımcısı Av.Fuat Şanlıoğlu seçildi.
İl başkanı Av.Umut Dayanan yaptığı konuşmada il genelinde teşkilatlanmalarını tamamladıklarını ve vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştıklarını söyledi.
Konuşmadına Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni eleştirerek başlayan Babacan, DEVA Partisi’nin ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerisini anlattı.

Türkiye 1’den büyüktür diyen Babacan “Birleşmiş Milletler’e gittiğinde “Dünya beşten büyüktür” diyenler, Türkiye’nin de birden büyük olduğunu unutuyor. Bugün halkımızın yüzde 98’i Meclisimizde temsil ediliyor. Fakat pek çok önemli karar bu Meclise gelmiyor. Yüzde 98, ‘84 milyonda 1’den büyüktür. Hem de çok büyüktür. DEVA Partisi olarak güçlü, uzun vadeli ve istikrarlı yönetim sistemi tesis etmeyi amaçlıyoruz. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi hayata geçirmeyi bir kez daha taahhüt ediyoruz. Aziz milletimiz müsterih olsun, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimiz, 90’lı yılların sistemi değildir. Biz güçlü hükûmet, güçlü meclis ve güçlü yargıyı esas alıyoruz. Gelin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi tek tek anlatalım. Bakanlıkları ve kurumları güçlendireceğiz

Birincisi, Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını sağlayacağız. Partili bir cumhurbaşkanı tarafsız olamaz. Diğer partileri karşısına alan bir Cumhurbaşkanlığı makamı düşünülemez.

İkincisi; bakanlara daha çok yetki ve daha çok sorumluluk vereceğiz. Bakanlıkları ve devlet kurumlarını güçlendireceğiz. Yürütme yetkilerini aşağı kademelere doğru delege edeceğiz.

Üçüncüsü; yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Yerelin sorunları en iyi yerelden çözülür. Yerel yönetimlere daha çok yetki vereceğiz.

Meclisi iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartacağız

Dördüncüsü; Meclisimizi güçlendireceğiz. Meclisimiz, yürütmeyi, yani hükûmeti etkin bir şekilde denetleyebilecek. Meclis’teki muhalefet partilerinin bilgi edinme yollarını işlevsel hale getireceğiz. Gazi Meclisimizi, iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartacağız.İfade ve örgütlenme özgürlüğünü sağlayacağız.Beşincisi; sivil toplumu güçlendireceğiz. İfade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Konuşan, tartışan, soru soran, hakkını arayan bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Sivil toplumu kanun yapım süreçlerine daha etkin bir biçimde dahil edeceğiz.AYM’ye yapılan atamalarda Meclisin nitelikli çoğunluğu aranacak.Altıncısı; hukuka ve adalete olan güveni ayağa kaldıracağız. Anayasa Mahkemesine yapılan atamalarda Meclisimizin nitelikli çoğunluğunu söz sahibi kılacağız. Böylece tek bir parti veya ittifak, Yüksek Mahkeme heyetini tek başına şekillendiremeyecek. Yargının tarafsız ve bağımsız çalışması, yargıya olan güveni artıracak.
Kongreden sonra parti il başkanlığı hizmet binasının açılışına katılan Babacan akşam yemeğinde STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Seni Gidi Kopyacı :)))