enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
16,3909
EURO
17,5173
ALTIN
972,12
BIST
2.418,10

DİYANET SENDEN AŞI OLMA ÇAĞRISI

DİYANET SENDEN AŞI OLMA ÇAĞRISI

Diyanet Sen Siirt Şube Başkanlığından vatandaşlara aşı olun çağrısı yapıldı. Şube Başkanı Hamit Evin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada aşı olmanın önemi üzerinde duruldu ve vatandaşlar aşı olmaya davet edildi.

         Hastalıkla karşı önlem almanın dinimizin bir emri olduğu hatılatılan açıklamada “Salgın sürecinde ülke olarak maddi manevi büyük bir mücadeleden geçtik, öncelikle COVİD-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diler yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Değerli Siirt halkı malumunuz Sağlık Bakanlığı’nın haftalık açıkladığı vaka sayısı haritasında ilimiz Türkiye genelinde en fazla vaka sayısının artış gösterdiği il olmuştur.

Bu süreçte Siirt halkı olarak hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Özellikle bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarımızın da bu noktada hem fikir olduğu bir konu. O nedenle vatandaşlarımızın sırası geldikçe gönüllü olarak ama herkesin mutlak aşı olması gerektiğine inanıyorum. Salgından kurtulabilmenin tek yolunun, aşı olduğunu söylemek istiyorum. Hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir.

Bilimsel usullere uygun olarak üretilen, uzman hekimlerce salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımı dinen de uygundur. Buna göre toplum sağlığını tehlikeye atacağı konusunda galip zan bulunan durumlarda gerekli tedbirlere uymamak, kul ve kamu hakkı ihlali olur.

Hastalık risklerine karşı dikkatli olunması ve özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir. Müslümanlar tedbir almakla mesul ’dür.

Sağlık otoriteleri tarafından ‘salgın’ olarak ilan edilen bir hastalığa karşı gerekli tedbirlerin alınması ve gerekli tedavilerin olunması, aşı yaptırılması noktasında Müslümanlar üzerlerine düşen görevi yapmakla dinen mesuldürler.” Denildi.

Değerli Arkadaşlar:

Gerek toplumsal vazifemiz, gerek dini vecibe olarak değerlendirdiğimiz aşımızı olmak zorundayız çünkü Kuranı Kerim’de buyurulduğu üzere Ey İman edenler Allah ve Resulüne ve emirimiz olan devlet büyüklerine uyun ayetinin düsturuyla uymamız gerekiyor.

Siirt Diyanet-Sen olarak üyelerimize cami görevlilerine mesaj göndererek cemaate aşı olmaları hususunda uyarılarda bulunmaktayız, vakaların artmasında Türkiye genelinde 1’inci durumdayız vatandaşlarımızın sırası geldikçe ama herkesin mutlak aşı olması gerektiğine inanıyoruz.

Altını özellikle çizmek istiyorum, bu salgından kurtulabilmenin tek yolunun, en önemli yolunun aşı olduğunu söylemek istiyorum.

Onun için halkımız müsterih olsun, özellikle aşı sırası gelenlerin aşılarını yaptırması şehrimiz için son derece önemlidir.

Siirt halkı olarak tekrardan kapanmak ve yasaklarla hayatımızı kısıtlamak istemiyorsak, lütfen gerekli hassasiyeti göstererek aşılarımızı yaptıralım.

Bu zorlu dönemi hepimizin sağlıkla atlatmasını temenni ediyor, sizlere, ailelerinize ve sevdiklerinize sağlıklı günler diliyorum.

 

Hamit EVİN

Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.