Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitim de Atılımlar ve Tüketimden Üretime

Genel Yayın Yönetmenimiz Gazeteci

Genel Yayın Yönetmenimiz Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı; “Milli Eğitim Bakanlığı Prof. Dr. Mahmut Özer döneminde bir çok yenilik yapmaya ve eğitim sektörüne apayrı bir soluk getirmeye başladı
Ancak bunlardan bir tanesi diğerlerinden ayrılıyor. Mesleki eğitime verilmeye başlanan önem bir yenilik olmaktan öte bir devrim niteliğini taşıyor. 28 şubat hain darbesinin yok ettiği mesleki eğitim bu çabalar sayesinde yeniden küllerinden doğuyor.
Ülke genelinde bu çalışmalar yürütülürken, genelde bu tür çalışmaları arkadan takip eden ve hep geride kalan Siirt bu kez geride görünmüyor.
Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip ve ekibi yıllardan beri ekonomik ömürlerini doldurmuş ve her an tehlikeli bir duruma yol açabilecek durumda olan 30 u aşkın okulun yıkılıp yerlerine yeni ve modern binanın yapılmasını sağladıkları gibi bu alanda da yoğun bir şekilde çalışmalar gerçekleştiriyorlar.
Bir yandan tek tek işyerlerini gezerek çırakların mesleki eğitime kazandırılması halinde SGK primi, lise diploması ve eğitim süresince asgari ücretin 3 te 1 i oranında alacakları maaş gibi haklar konusunda bilgi verilirken öbür yandan bizzat bu okullar da uygulamalı eğitim ve üretim çalışmalarına ağırlık veriyorlar.
Bu güne kadar yalnızca endüstri meslek lisesinde ve masa, sıra ile dolapla sınırlı olan üretim diğer mesleki liselere de yayıldı.
Üretim çeşidi ve miktarı arttırıldı. Elektrik üreten güneş panellerinden kolonya dezenfektan ve deterjan üretimine kadar ürün skalası oldukça genişledi.
Yakın bir zamanda bunlara yenileri eklenecek. Son noktasına gelen hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte kağıt peçete ile ekmek çeşitleri ve diğer unlu mamüllerinin üretimine başlanacak.
Bu çalışmalar önemli. Hem ülke ve hem de ilimiz açısından hayati önem taşıyor. Bu çabalar sayesinde beyaz yakalı işsizler ordusuna yeni elemanlar katılmayacak ve ihtiyaç duyduğumuz eğitimli ara eleman ihtiyacımız karşılanacak.
Alkışlanacak bu çalışmaları gerçekleştiren ve katkıda bulunan herkese sonsuz teşekkürler…”

Seni Gidi Kopyacı :)))