Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EVLAT NÖBETİNE SİİRT’TEN DESTEK STK TEMSİLCİLERİ ANNELERE DESTEK VERDİ

Bir yılı aşkın bir

Bir yılı aşkın bir süreden beri Diyarbakır HDP binası önünde evlat nöbetinde bulunan annelere bir destekte Siirt’ten geldi.

Siirt’te faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri temsilcileri Diyarbakır’a giderek annelere destek verdiler. Ellerinde “Siirt Halkı Diyarbakır Annelerinin yanında, Edi bese, artık yeter edi yikfe ” gibi döviz ve pankartlar taşıyan 70 civarındaki kişiden oluşan grup” Türk kardeştir, HDP kalleştir, Kahrolsun PKK kahrolsun HDP, Çocuklarımızı istiyoruz şeklinde sloganlar attılar.

Şanlıurfa Bulvar tesisleri önünde Diyarbakır anneleri ile buluşan heyet yürüyüşe geçti. Yürüyüş HDP binası önünde sona erdi. STK temsilcileri adına birde açıklama okundu.

Aile Hekimleri Derneği Siirt Şube Başkanı Dr. Özgür Aydın tarafından okunan açıklama da kadim Anadolu toprakları yüzyıllardır Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve daha birçok milletin beşiği olduğu ve bu toprakların İslam kardeşliği hamuru ile yoğrulduğu vurgulandı.

Bizler Siirt’teki sivil toplum kuruluşları başkanları olarak Hacire Annenin bir kıvılcımla başlattığı bu onurlu eyleme ses olmak ve Diyarbakır Annelerinin bu şanlı direnişine destek olmak için buradayız diye başlayan açıklama şöyle “ On yıllardır ülkemizde emperyalistlerin taşeronluğunu yaparak bebek, çocuk, kadın, öğretmen, polis ve asker demeden kardeş kanı döken PKK terör örgütünün, korkutarak ve kandırarak dağa kaçırdığı binlerce çocuğun feryadı olan annelerimizin Diyarbakır’daki bu anlamlı direnişi aynı zamanda ülkemizdeki tüm 83 milyonun ortak sesi olmuştur. Bu feryadın görmezden gelinmesi, bu sese kulak verilmemesi, bağrı yanan ve evlat hasretiyle yanıp tutuşan bu annelerimize destek verilmemesi mümkün değildir. Tüm STK’ların, insan hakları savunucularının, aktivistlerin, sanatçıların, aydınların, gazetecilerin ve siyasetçilerin Diyarbakır Annelerinin yanında yer alması artık insani ve vicdani bir mesuliyettir. Bilinmelidir ki çocukların yeri dağlar değil, annelerinin yanı ve okullarıdır. Çocukların ellerinde silah değil, kitapları olmalıdır. Bu kadim Anadolu toprakları yüzyıllardır Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve daha birçok milletin beşiği olmuştur. Hamurumuz ise İslam kardeşliği ile yoğrulmuştur. Hiçbir kuvvet ve hiçbir güç bu kardeşliği bozamayacaktır. Diyarbakır Anneleri buradan kutlu bir direniş başlatmıştır. Bizlere düşen ise bu direnişe destek vermektir. Buradan annelere ve çocuklarına seslenmek istiyoruz: “Anneler! Siz tüm tehdit ve baskılara rağmen bu direnişinizi sürdürerek büyük bir destan yazdınız. Tarih, sizleri ve teröre meydan okuyan bu kutlu direnişinizi büyük bir saygı ile yazacaktır. Sizler hiç korkmadan terörün gerçek yüzünü gösterdiniz. Çocuklar! Annelerinizin sesine kulak verin. Sizi bir piyon olarak kullanmak isteyenlere fırsat vermeyin. Kanınızdan beslenmek isteyen canavarları ise iyi tanıyın.

Devletimizin şefkatine güvenin ve ailelerinizdeki sıcak yuvalarınıza geri dönün.” Son olarak Siirt STK başkanları olarak haykırmak istiyoruz; Diyarbakır anneleri hesap soruyor! Diyarbakır anneleri teröre geçit yok diyor! Diyarbakır anneleri destan yazıyor! Diyarbakır anneleri çocuklarını istiyor! Saygılarımızla.”

STK temsilcileri ile birlikte Diyarbakır’a giden İçişleri Bakanlığı danışmanı Fevzi Sevgili de yaptığı açıklamada evlat nöbetindeki Diyarbakır annelerine destek verdi. Sevgili  “İstanbul Sözleşmesinin arkasında duranlar, LGBTİ’ ye her türlü desteği verenler, Diyarbakır’da annelerin bulunduğu bu meydanda söz konusu ailelere destek verebilselerdi ne şiddet ne terör bu günkü seviyede olmazdı. Diyarbakır anneleri bu aziz milletin vicdanıdır. Bu anneler 577 gündür hiçbir şekilde geri adım atmadan türlü sıkıntılara rağmen vazgeçmediler. Buradaki mücadele sadece çocuğunu geri alma mücadelesi değil, PKK zihniyetinin coğrafyamızda yapmış olduğu sevgiyi yok etme, aileleri İslam’dan uzaklaştırma projesinin çökertilmesine vesile olacaktır.” dedi

Siirt Belediye Başkan Danışmanı M. Şefik Erdende bir açıklamaya yaparak annelerin yanında olduklarını belirtti. Erden “1984 yılından bu yana bu yana  PKK terör örgütü kendi adı veya başka bir isim altında bölgemizde doğuda Güneydoğu’da ve Türkiye’nin genelinde fırsat buldukça şehit ettiği geçici köy korucularımız askerlerimiz polislerimiz öğretmenlerimiz ve bütün Gözde insanlarımızı neden şehit ettiler Yeter ki bilgi birikim liyakat tecrübe olmasın bu insanlar bu halkımız uyanmasın diye biz burada diyoruz ki bunları ve bunların sempatizanlarına biz İslam kardeşi kardeşliği ile yorulmuşuz bizi hiç ama hiçbir güç hiçbir güç vatanımıza bayrağımıza ezanımız a karşı bir mesafe koyamaz biz elhamdülillah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra PKK ve bütün terör örgütlerine karşı var gözümüzde canımızı ortaya koyarak bedenimizi taşın altına koyarak halkı adına selamlıyorum selam olsun sizlere ve buradan PKK’yı kınıyorum .”

Heyet üyeleri  Diyarbakır annelerine fıstık ve bayrak motifli Siirt battaniyesi takdim ettiler.

 

 

Seni Gidi Kopyacı :)))