Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GAZETECİ YAZAR AYHAN MERGEN YAZDI, “8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ VE KADINLARIMIZ”

8 Mart dünya kadınlar

8 Mart dünya kadınlar gününü bir kez daha kutluyoruz. Amerikalı tekstil işçileri bayanların haklarını alabilmek için verdikleri mücadelenin anısına dünyanın bir çok ülkesinde kutlanıyor.
Elin Avrupalısı, Amerikalısı bunu kutlayabilir. Tıpkı insan, çocuk ve hayvan hakları günlerinde olduğu gibi.
Onlar bu ve benzeri günleri tarihlerinde ki kara lekeleri örtmek ve atalarının işlediği ayıpları bir hafifletmek amacıyla yapıyorlar.
Peki bizim sicilimiz nasıl?
Son yüzyıllar hariç bizim sicilimiz temiz. Dinimiz gerçek anlamda kadınlara çok geniş haklar vermiştir.
Hadisi Şerifte Peygamberimiz Cennetin ayaklarının altında olduğunu buyurarak, onları kutsamış ve gerekli saygının gösterilmesini emretmiştir.
Bir başka hadisi şerifte “off “ bile denilmesini yasaklamıştır.Yine anne babadan öncelikle anneye yardım edilmesi emredilmiştir.
Kız çocuklarının büyütülüp yetiştirilmesi konusunda kazanılacak sevabı anlatan hadisi şerifler ile Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi bu konuda söylenecek her şeyi özetliyor.
Birde yakın bir zamandan ve bizden birinden İbrahim Hakkı Hazretlerinden örnek verelim.
Bu büyük ilim adamının sarayın davetlisi olarak İstanbul’da ile iken hanımlarına yazdığı mektuplar ve bu mektuplar da kullandığı sevgi dolu ifadeleri günümüzde bir çok insan kullanamaz.
Herkesin arama motorlarından bu mektupları bulup okumasında ve benzer ifadeleri hanımına karşı kullanmasında yarar vardır.
Peki günümüzde kadınlarımızın durumu nasıl derseniz? Orada verilecek cevap pek iç açıcı olmaz. Çünkü dinimizi gerçek anlamda yaşamaktan çok uzağız ve kolayımıza geldiği gibi yorumlamaya çalışıyoruz.
Özetle bir çok konuda olduğu gibi Avrupalıların tersine geçmişimiz parlak, günümüz ise karanlık.

Seni Gidi Kopyacı :)))