Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan Mergen

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Araştırmacı Çeçen ve Siirt’in Yakın Geçmişi”

Kendisine bakir ve gerçekten incelenmeye değer bir alan seçmiş; çok zengin olan Siirt basın tarihini incelemek istiyor.
Dilerseniz ne yapmak istediğini ve nasıl bir istediğini kendi satırlardan öğrenelim”1937-2000 yılları arasındaki Siirt matbuatını çalışıyorum. Bu yıllarda toplamda 45 gazete ve 3 dergi yayınlanmıştır. Takdir edersiniz ki epey meşakkatli bir çalışma olacak. İsteğim Ankara’daki Milli Kütüphanede bulunan bu gazete ve dergilerin dijitalize edilerek temin edilmesi ve Siirt’ in arşivinde bulunmasıdır. Bugün halihazırda Demokrat Siirt ve Siirt Ekspres Gazeteleri dijitalize edilmiş olduğunu web üzerinden görebiliyoruz. Ama telif öne sürülerek biz araştırmacılar tarafından görüntüleyemiyoruz. Yetkililer gazete ve dergilerin dijitalize edilmesini sağlayarak hem araştırmacılara kolaylık sağlayacak hem de Siirt’ in arşivinde bulunacaktır. İnşallah kendimi ifade edebilmişimdir. Ben bu konuda Milli Kütüphane’ ye talepte bulundum; lakin olumlu bir cevap alamadım. Yetkililer Millî Kütüphane’ ye bu konuda talepte bulunurlarsa daha etkili olur, diye düşündüm.”
Çeçen’in talebi ilk olarak bireysel bir talep olarak görülsede gerçekte öyle değil. Bu zengin tarih dijital hale getirilirse, bundan yalnız kendisi değil , bütün araştırmacılar ve hatta merak eden vatandaşlarımızda yararlanacak.
Umarım yetkililerimiz genç araştırmacı Çeçen’in bu haklı talebine kulak verirler ve en kısa bir zamanda Siirt basını dijital hale getirilir.
Böylelikle Siirt’in yakın geçmişi hakkında geniş bir bilgi sahibi oluruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Seni Gidi Kopyacı :)))