YeniSiirt.com: Siirt'in en kapsamlı haber sitesi.Siirt Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Yenisiirt.com'da.
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı: “Beni Siirt’te ki Hekimlere Emanet Ediniz”

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı: “Beni Siirt’te ki Hekimlere Emanet Ediniz”
A+
A-

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz” söylemi bilinen meşhur bir söylem ve hekimlerimize duyulan güveni sembolize ediyor.

Geçenlerde Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir yakınımın çok kritik bir ameliyatı nedeniyle orada geçirdiğim bir kaç saatte gördüklerim bana bu söylemi hatırlattı.

Hemşerimiz başarılı genel cerrah Dr. Öğretim üyesi  Deniz Özbilici bir ameliyattan çıkmış, hastanın yakınlarına ameliyat hakkında bilgi veriyor ve sordukları sorulara büyük bir sabırla cevap vermeye çalışıyor.

Bundan da daha önemlisi tıbbı Latince terimleri örnekler vererek mümkün olduğu kadar basit bir dille cevaplandırıyor.

Ardından daha dinlenmeden yeni bir hastanın sağlığına kavuşması için tekrar ameliyathanenin yolunu tutuyor.

Bir kez daha ameliyattan çıkış ve aynı görüntüler. Özbilici’nin etrafını saran hasta yakınları ve arka arkaya gelen sorulara sabırla verdiği cevaplar, endişeleri azaltıyordu.

Ameliyatlardan sonra adres yoğun bakım servisi. Servisin sorumlusu genç hekim Siirt  sevdalısı genel cerrah Dr. Öğretim üyesi Yunus Emre Taşkının hastalar için en kritik saatler olan o saatlerin uygun bir şekilde geçmesi için harcadığı çabalar.

Bu çabanın yanında her bir hasta yakınlarını onlar sormadan kendisinin çağırıp yoğun bakım süreci hakkında bilgi vermesi ve yine sorularını büyük bir sabırla cevaplandırması daha büyük anlam taşıyordu.

Gecenin geç saatlerinde başhekim Prof. Dr. Selahattin Vural’ın gece yürütülen çalışma hakkında telefonla bilgi  alması ve direktifler vermesi.

O zor anlarında hastalara en iyi hizmeti vermeye, yakınlarına da en sıcak ilgiyi göstererek onları rahatlatmaya çalışan sevgili hekimlere ve onlara yardımcı olmaya çalışan  diğer sağlık personeli her türlü teşekkür ve övgüyü hak ediyorlar.

Elbette bu övgüleri hak etmeyen ve güzel olmayan davranışlar sergileyen bir iki personel gördüm. Ancak bu davranışları bütünü bozamaz, lekeleyemez.

Onların bu çabalarını gördükçe bir insanın Siirt’te tedavi görmesinin ne kadar büyük bir nimet olduğunun daha çok farkına varıyor.

O nedenle diyorum ki, Allah muhtaç etmesin ama olursa “Beni Siirt’te ki hekimlere teslim ediniz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.