Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GAZETECİ YAZAR AYHAN MERGEN YAZDI, “ ÇOCUK DOSTU CAMİ GÖREVLİLERİ”

Hacı Fethi Serin Camisi

Hacı Fethi Serin Camisi 15 Temmuz Demokrasi Meydanın hemen bitişiğinde yer alan bir cami.
Geçtiğimiz yılın ortalarında tamamlanarak ibadete açıldı. Yoğun bir cemaati var. Çok fazla sayıda vatandaş hem merkezi konumu ve hem de yeni olması nedeniyle farz namazlarını kılmak için bu camiye gidiyor.
Bu caminin tercih edilmesindeki en önemli bir başka nedende bu camideki görevlilerin hizmet aşkı ve bu aşkın getirdiği üstün ve kaliteli görev yapmaları.
Zaman zaman bu camide namaz kılmak nasip oluyor. Özellikle Ramazan ayında bir çok gece teravih namazı için evime biraz uzak olmasına rağmen bu camiyi tercih ettim.
Ramazandan önce cami imam hatibi Abit Agahın din adamına yakışır tutum ve davranışları dini bilgisi ile kıraatı, müezzin kayyum Muhammed Ayğanın güzel sesiyle Kuran tilaveti ile ezanı içten okumadı dikkatimi çekmişti.
Ancak Ramazan ayında bu görevleri daha çok takdir etmeme neden olan iki davranışlarından söz etmek istiyorum.
Birincisi cami imam hatibi Abit hocanın hemen her namazdan önce dini bir konuyu bir iki dakika da çok kısa bir şekilde anlatması ve ardından namazın eda edilmesinin ardından bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlere yardımcı olacağını belirtmesi.
Bazı camilerde görevliler namazı aksatır veya çabucak namazı kıldırıp jet hızıyla kıldırıp adeta camiden kaçarken bu hocanın yaptığı önem kazanıyor.
Bu ikiliyi takdir etmeme neden olan en önemli şey de çocuklara karşı olan tutumları.
Birçok cami de çocuklar kirletir veya gürültü çıkarırlar diye camilerden kovulurken bu camide serbestçe dolaşıp oyun bile oynayabiliyorlar.
Özellikle teravih namazlarında anne ve babaları ile camiye gelen o minik meleklerin oyunları bana hep Hz. Hasan ve Hz. Hüseyinin camilerdeki oyunlarına ilişkin olarak duyduklarımızı hatırlatıyordu.
Kendilerini görevlerine adayan bu ikili küçük yaşlardana itibaren çocuklara camiyi sevdirmek için bir başka yöntemi daha uyguluyorlar.
Hayırseverlerin katkılarıyla belirli geceler da camiye gelen çocuklara 50 Tl harçlık çikolata ve balon dağıtıyorlar.
Size sonsuz teşekkürler Abit ve Muhammet hoca.

Seni Gidi Kopyacı :)))