YeniSiirt.com: Siirt'in en kapsamlı haber sitesi.Siirt Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Yenisiirt.com'da.
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Her Gün Yeni Bir Başlangıç, Her Yeni Yılda Yeni Bir Umuttur”

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Her Gün Yeni Bir Başlangıç, Her Yeni Yılda Yeni Bir Umuttur”
23.01.2023
0
A+
A-

Yeni yıla başlayalı neredeyse bir ay oluyor. Yeni yılla birlikte yeni umutlar beklememiz çok doğal. Ancak Umutların biraz gerçekçi olması daha doğrusu gerçekleşmesi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekiyor.
Yani devemizi sağlam kazığa bağladıktan sonra umut bağlamamızda yarar vardır. Hele hele daha önceleri yarım yamalak bağladığımız develer hep elimizden kaçmışsa devemizi bir değil, iki defa bağlamamız gerekiyor.
Bu girişi niye yaptım? Hemen belirteyim. İlde yürütülmekte olan yatırımların masaya yatırılarak değerlendirilmesinin yapıldığı il koordinasyon kurulu 2023 yılı ilk toplantısında Valimiz Sayın Osman Hacıbektaşoğlu’nun yaptığı konuşmadan dolayı.
Kırmadan dökmeden daha doğrusu moral bozmadan bütün gerçekleri bütün çıplaklığıyla ortaya koyan konuşmasıdır.
Her yeni yılda bir önceki yılın değerlendirmesinin yapıldığı bu toplantıda yatırımların yeteri kadar gerçekleşmediğine değinen
Vali Hacıbektaşoğlu, ‘İl genelinde 2023 Ocak ayı itibariyle 338 proje üzerinde çalışmalar yapıldığı, söz konusu projelere 2 Milyar 606 Milyon 62 Bin Tl ödenek ayrıldığı, 1 Milyar 683 Milyon 16 Bin Tl harcama yapıldığını, projelerin dönem nakdi gerçekleşmeleri %34 olduğu, 338 projeden 171’nin tamamlandığını, 96 projenin devam ettiğini, 39 projenin ihale aşamasında olduğunu, 26 projeye de çeşitli nedenlerden dolayı henüz başlanamadığını’ belitti.
Yatırımların gerçekleşme seviyeleri istenilen düzeyde olmadığını bildiren Vali Hacıbektaşoğlu, “İnşallah 2023 yılı içerisinde Siirt İl Halk Kütüphanesi ve Kültür Merkezi tamamlanmış olacak. Siirt’te Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir şekilde çok muntazam bir proje tamamlanarak, bütün Siirtli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak. Yine Siirt Arkeoloji Müzesi de 2023 yılında planlandığı gibi eski valilik binasında tamamlanıp Siirt’in hizmetine girmiş olacak. Bu yatırımlar şehrimizin kültür, sanat ve turizm yaşamına çok önemli bir katma değer katacaktır. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında mevcut yatırımlar artarak devam edecektir. Bu sene çok daha fazla yatırımın tamamlandığını ve devreye alındığını hep beraber göreceğiz.”
Umut ve gerçek ancak bu kadar güzel özetlenebilir .
Bu nedenle daha yolun başında iken devemizi sağlam bağlamamız gerektiğini hatırlatmakla yetinelim.

Yorumlar

  1. Merthan dedi ki:

    Bu bomboş adam ne zaman yazar oldu. Her iki sayfa çiziktiren yazar mı oluyor.