Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Lokanta Boykotu ve Bir Fiyat Analizi”

Vatandaş büyük zorluklar çektiği enflasyonla başa çıkabilmek için için arayışlar içerisine girdi.

Vatandaş büyük zorluklar çektiği

Bu arayışlardan bir tanesi de geçtiğimiz hafta sonu uygulamaya konuldu. Sosyal medya üzerinden hafta sonu lokanta ve restoranlara gitmeme çağrısı yapıldı.
Bu çağrı Türkiye genelinde ve Siirt’te ne kadar etkili oldu? Vatandaşlar bu çağrıya uyarak boykota katıldı mı ? Bilemiyorum.
Ancak bu boykotun ne kadar haklı ve gerekli olduğunu açık bir şekilde ortaya koymak amacıyla bir fiyat analizi yapmak istiyorum.
Bilindiği üzere ilimizde lokantalarda en çok büryan ve kebap tercih edilmektedir. Bu nedenle çok sayıda büryancı ve kebapçı faaliyet göstermektedir.
Birkaç ay öncesine kadar 100 Tl den satılan bir porsiyon kebap bayramdan sonra 200 Tl satılmaya başlandı. Bu rakama içecek dahil değil.
Öte yandan şehirde yaptıkları kebabı kilo ile satan ancak oturma yerleri bazı lokantalar var. Bunlar bir kilo eti 650 liradan sayıp pişiriyorlar. Bir kilo eten 7 porsiyon kebap çıkıyor.
Bu lokantalardan satın aldığınız kebabı ayranı ekmeği ve çatalı ile tek tek paket halinde istediğiniz zaman da 700 tl yani bir porsiyona 100 Tl ödüyorsunuz.
Bir yerde 200, bir yerde 100 Tl. Arada büyük bir fark. Et aynı et, ekmek , ayran ve salata da aynı. Değişen şey birinde 15 -20 dakika oturup yemeğinizi yiyebiliyor ve size garsonlar hizmet veriyor.
Diğerinde ise yemeğinizi alıp ev veya iş yerinizde yiyorsunuz.
Peki bu ikisi için yüzde yüzlük bir fiyat farkı oluşması normal mi? Hatta lokantalarda içeceği de eklediğiniz de bu fark daha da artıyor.
Lokantalarda çalışan garsonlara ödenen düşük ücretleri de hatırlatarak yorumu sizlere bırakıyorum.

Seni Gidi Kopyacı :)))