Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Siirt Üniversitede Kamu Sanayi Toplum İşbirliği”

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Siirt Üniversitede Kamu Sanayi Toplum İşbirliği”
11 Ocak 2024 02:24
29
A+
A-

Siirt Üniversitesi’nin geleneksel hale gelmeye başlayan basın buluşmalarının biri daha gerçekleşti.

Rektör Prof Dr.Nihat Şındak hocamız kurmayları ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıktı.Prof Dr. Şındakın açıklamalarını iki bölümde incelemek mümkün.Birinci bölümde üniversitenin şu anki tablosunu çizdi.

Gelişimi rakamlarla anlattı. Üniversitenin son üç yılda öğrenci ve öğretim üyesi sayısının katlandığını anlattı. Bilim alanında da çok başarılı olduklarını ifade etti.

Bunların çoğu bildiğimiz konulardı. Bu başarının elde edilmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
Benim ilgimi bunlardan çok tıp fakültesi ile üniversitenin bundan sonraki süreçte ki misyon ve vizyonuna ilişkin bölümdü.

Muhterem hocamın tıp fakültesi konusunda ki görüşlerine maalesef katılamıyorum. Çok iyimser bir tablo çizdiler. 7 yılda morfoloji binasını inşa edemeyen, ana bilim dallarında bile öğretim üyesi kadrosunu tamamlamayan bir fakülte için pembe bir tablo çizmek çok iyimser bir tavır olarak geldi.
Bu arada yine sayın hocamın morfoloji binasına ilişkin açıklamalarından 4 ocakta yapılan ihalenin değerlendirmesinin devam ettiği ancak olumlu sonuçlanmayacağı anlaşılıyor.

İnşallah ben yanılıyorumdur. Prof. Dr. Nihat Şındak hocamız üniversitenin topluma açık bir yapıya sahip olduğunu ve bu anlayış içerisinde üniversite kamu sanayi ve toplum işbirliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu anlayıştan yola çıkarak üniversitemizin toplum sorunlarına ilişkin çalışmalar da göreceğiz. Tıpkı, Zeki Toprak’ın 2013 yılında evinin yanmasını araştırdığı gibi.

Umarım en kısa zamanda üniversitemizi arzu edilen bir konumda görürüz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.