Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı, “Siirt’te Yaşamak…”

Siirt dünyanın en kadim şehirlerinden birisi. Sorunları ve dezavantaj yanları var, bunları göz ardı etmek mümkün değil. Ancak bu olumsuz yanlarının yanında en az bunlar kadar birçok güzel yönleri de var. Bunların başında ucuzluğu geliyor.

Siirt dünyanın en kadim

Siirt’te hayat gerçekten diğer birçok ile göre çok ucuz. Bunu geçen yıl yaklaşık 7-8 ayımı geçirdiğim Ankara ve Yalova da çok iyi gözlemleme imkanı buldum.

Biz hayat pahalılığını diğer illerle karşılaştırma yerine yine geçmişte ilimizdeki fiyatlarla karşılaştırarak belirlemeye çalışıyoruz. Bizi yanılgıya düşüren nokta da bu oluyor. Siirt il merkezinde site içerisinde lüks bir dairenin aylık kirasının 12-13 bin TL’lere çıktığını duyduğumuzda gözlerimiz fal taşı gibi açılır. Bu fiyat Siirt gibi bir yerde olur mu? Diye de sorarak şaşkınlığımızı dile getiririz. Oysa aynı nitelikte bir dairenin aylık kirası en yakın bir ilde bile bunun kadar olduğunu, batı bölgelerinde ise bunun en az yüzde 50 daha fazla olduğunu unutuyoruz.

Aynı şey ekmek fiyatları için geçerli. 200 gram ekmek 7 TL bize çok pahalı geliyor. Oysa ekmek fiyatları çevre illerde bu seviyede. Batıda çok daha fazla. Örneğin aynı gramajda ekmek Yalova ve İstanbul’da 10 TL’den satılıyor. Meyve ve sebze, giyim, şehir içi ulaşım ve lokanta yemeklerinde de Siirt’in daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Gıda maddelerinden bunu bozan nadir ürünlerinden biri kırmızı et. Son bir yılda 70 TL’den art arda zamlarla 300 TL’yi aşan fiyatıyla birçok ildeki fiyatları yakalamış durumda. Bu ucuzlukta Siirt’e geri göçü tetikleyen etkenlerin başında geliyor

Seni Gidi Kopyacı :)))