Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen Yazdı: “Söylemek mi Söylenmek Mi? Siirt’te İntiharlar Artıyor”

İnsan bazı şeyleri söyleme

İnsan bazı şeyleri söyleme ve yazma konusunda tereddüt ediyor. Tam anlamıyla çok affedersiniz yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali bir durum söz konusu oluyor.

Son zamanlarda Siirt’te çok sayıda intihar olayı meydana geldi ve gelmeye de devam ediyor. Siirtin son yarım asırdan fazla bir zamanını çok iyi hatırlıyorum. Bu yıl meydana gelen intihar vakası hiç bir zaman meydana gelmedi.
Yapılan bilimsel araştırmalar intihar, cinsel istismar gibi konuların toplumda sık sık dile getirilmesinin bu tür olayları tetiklediğini ortaya koymuştur. Bu olayın bir yönünü yani madalyonun bir yüzünü oluşturuyor.
Ama bir de madalyonun öbür yüzü var. Kim bilir toplumda bu günler de bunalım geçirmekte olan ve hatta intiharı düşünen kaç kişi var.
Bunların rehabilitasyona ihtiyaçları var ve bunlara intiharın bir çözüm olmadığını dini ve toplumsal yönleri ele alınarak anlatılması gerekiyor.
Biz bu konularda suskun kaldıkça yani çöpü halının altına almaya devam ettikçe bunlar yaşadıkları bu sorunların altında ezilmeye ve kötü sona doğru hızlı bir şekilde yol almaya devam edecekler.
Bu nedenle bu konunun bilimsel bir şekilde ele alınması ve araştırılması gerekiyor.Yapılacak detaylı bir bilimsel araştırma ile bu olayların nedenleri ve çözüm yolları araştırılmalıdır. Hazırlanacak rapor gereği yapılmak üzere ilgi kurumlarla paylaşılmalı ve bu rapor doğrultusunda hazırlanacak yol haritası uygulanmaya konulmalıdır.
Bu konuda en büyük görev üniversitemize düşüyor. Bilimsel araştırma için her türlü imkana sahiptir.
Üniversitemizin öncülüğünde ilgili diğer kurumların katkısıyla bu çalışma bir önce başlatılmalıdır.

Seni Gidi Kopyacı :)))