Gazeteci Yazar Ayhan Mergen’den Siirt’teki Rekorlar Üzerine Çarpıcı Analiz

Gazeteci Yazar Ayhan Mergen’den Siirt’teki Rekorlar Üzerine Çarpıcı Analiz
26 Ocak 2024 13:32 | Son Güncellenme: 26 Ocak 2024 13:36
169
A+
A-

Başta Siirt-Eruh ve Siirt – Kurtalan yolları olmak üzere yollarımızın on yıllar boyunca tamamlanamaması rekoruna sahiptik. Yine hava ulaşımı konusunda da tarifeli seferleri en fazla iptal edilen hava limanı rekoruna sahibiz. İşsizlik konusunda rekor bizde değilse bile, ülke ortalamasının üç katına varan işsizlik oranı ile rekortmen iller arasındayız.

Şimdi bu rekorlara bir yenisi daha ekleniyor; bir kamu ihalesini en uzun süre de ve tekrarda gerçekleştirememe rekoru. Konuyu yakından takip edenler neden söz ettiğimi tahmin etmişlerdir; Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binası.

Yaklaşık beş yıldan beri gündemde olan bir bina. Bu güne kadar tam 6 defa ihaleye çıkarıldı. 4 Ocak 2024 günü yapılan ihaleden de bir sonuç alınamadı. Tek firmanın girdiği bu ihale de verilen teklif maliyetin çok üstünde olması nedeniyle ihale iptal edildi.

Bu günlerde 7. defa ihaleye çıkarılması için hazırlık yapılıyor. Üzücü ve düşündürücü bir durum. İnsan tanımlamak için kelime bulmakta gerçekten zorlanıyor. Altı üstü bir bina ihalesi. Neden sonuç alamıyoruz?

Sebep ne olursa olsun. Bu bir ayıp. Yalnız üniversite yönetimi için değil hepimiz için bir ayıp. Üniversite yönetimini hiç suçlamak istemiyorum. Mutlaka çaba harcıyorlardır. Gerekli yazışmaları yapıyorlardır.

Çünkü hiçbir üniversite yöneticisi, kurumuna büyük bir prestij kazandıracak onun büyümesine katkı sağlayacak bir gelişmeyi göz ardı etmek istemez. Buna canı gönülden inanıyorum. Ancak daha önce ki bir yazımda belirttiğim gibi bu çabaların yetersiz kaldığı ve sonuca ulaştırmasını da acı bir gerçek. O halde yapılması gereken iş belli bu konuda elbirliğiyle bir çalışma. Bu konuda kulis yapmak ve destek verebilecek herkese ulaşmak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.