YeniSiirt.com: Siirt'in en kapsamlı haber sitesi.Siirt Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Yenisiirt.com'da.
DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83

GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ KONUSUNA DEĞİŞİK AÇILARDAN BAKIŞ, “METAVERSE’E DOĞRU (MU?)” 

GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ KONUSUNA DEĞİŞİK AÇILARDAN BAKIŞ, “METAVERSE’E DOĞRU (MU?)” 
24.01.2023
0
A+
A-

Günümüz insanın zihnini en fazla kurcalayan ve hatta tedirgin eden konulardan biriside teknoloji dünyasında baş döndüren gelişmeler ve özellikle Metaversedir.

Hemşerimiz islam hukukçusu hemşerimiz Doç. Dr .Adnan Memduhoğlunun da yazımına katkı yaptığı ve Metavetse konusunu çeşitli disiplinler açısından inceleyen bir kitap yayınlandı.

Metavetse’e Doğru (mu?) adıyla yayınlanan kitaba ilişkin olarak Doç. Dr. Memduhoğlu şu açıklamayı yaptı “İçerisinde bulunduğumuz yüzyıl, teknoloji konusunda her geçen gün gelişmekte ve insanlar zorunlu olarak bu gelişime ayak uydurmaya çalışmaktadır. Yeni icatlarla daha da ivme kazanan teknolojik gelişimler sosyal ilişkileri etkilediği gibi ibadetlerimizi de etkilemektedir. Sanal ortamlarda insanlar birbirleri ile iletişim kurabilmekte, bir yönüyle bazı ibadetlerini de dijital ortama taşımakta ve farklı bir bağlamda yaratıcı ile iletişime geçme imkanı bulmaktadırlar.

 

Günümüzde artık yazılımların, algoritmaların ve yapay zekanın tümünü kapsayacak şekilde son teknoloji olarak metaverse dijital alanda yerini almıştır. Bu yeni öte evren ile ilgili olarak ekonomiden sağlığa, sosyolojiden felsefeye varıncaya kadar çok farklı ilmi disiplinlerce yapılan değerlendirmeler yanında İslam Hukuk ilminin (fıkıh) konuya yaklaşımı şüphesiz önem arzetmektedir. Zira İslam hukuku yaşanılan hayatın bir Müslüman için İslam’a uygun yaşanması noktasında meşruiyet sınırlarını belirler.”

Doç Dr. Cengiz Kanık ve Doç. Dr. Mahmut Erdil’in editörlüğünü yaptığı, Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan MEMDUHOĞLU ‘nun “METAVERSE ve SANAL İBADET” bölümüyle katkıda bulunduğu “METAVERSE’E DOĞRU (MU?)” adlı kitap Hece yayınlarından çıktı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.