enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
13,6002
EURO
15,3130
ALTIN
796,65
BIST
1.951,17

HEM ÜRETİM HEM DE EĞİTİM İŞTE HALK EĞİTİ

HEM ÜRETİM HEM DE EĞİTİM İŞTE HALK EĞİTİ

Dünya genelinde ülkeler bütün bireylerinin eğitimlerini sağlama gibi bir lükse sahip değiller. En gelişmiş ülkelerde bile bireylerin belirli bir yüzdesi ya eğitimden mahrum kalıyor veya yeteri kadar eğitim alamıyor.

Bunun yanında insan oğlu, alacağı eğitimin yanında ruhuna hitap edecek, boş zamanlarını değerlendirebileceği bazı hobilere de ihtiyaç duyuyor. Bu hobiler; yaşa, eğitim düzeyine ve o bireyin bulunduğu ve hatta kente göre değişkenlik gösteriyor.

İşte bu konularda kalkınmış ve kalkınmakta olan ülkelerde yaygın eğitim kurumları devreye giriyor. Ülkemizde bu görevi Halk Eğitim Merkezleri üstlenmiş durumda.81 ilin yanı sıra bütün ilçelerde teşkilatlanmış olan bu kurumlar vatandaşa yönelik çok değişik  konularda kurslar düzenlemektedirler.

Bu kurumlarda okuma yazma kursları yabancı dil kursları ve sınavla  öğrenci alınan okullara hazırlık kursları gibi kurslar büyük bir başarı ile yürütülmektedir.

Hanımlara ve özellikle kalifiye olmayan ve bir işte uzmanlığı bulunmayan kişilere de yönelik olarak mesleki beceri kursları düzenlenmektedir. Hanımlara yönelik biçki dikiş makrome tekstil trikotaj süs objeleri hazırlama kuaförlük, hasta ve yaşlı bakımı başta olmak üzere yüzlerce değişik alanda kurslar gerçekleştirilmektedir.

Erkekler içinde benzer bir durum var. Elektrik tesisatçılığından emlak komisyonculuğuna kadar yüzlerce konuda kurslar düzenlenmektedir.

Hobi kursları arasında müziğin her branşından resime kadar sanatın  çok değişik alanlarında kursların düzenlendiğini görüyoruz. Yeni konsepte kurs düzenleme konusunda bir sınırlama yok.İhtiyaç duyulan her alanda kurslar gerçekleştiriyor.

​Özetlemek gerekirse Halk Eğitim Merkezleri son yıllarda çok büyük atılımlar gerçekleştirdiler.Klasik belirli alanlarda, adet yerini bulsun tarzında kurs düzenleme yerine ihtiyaçlara uygun kurslar düzenlenmeye ve çoğu zaman bu kurslar özelikle bayanlar için bulundukları mahallelerde düzenlenmeye başlandı.

​İlimizdeki Halk Eğitim Merkezleri de, birkaç yıldan beri geçerli olan bu yeni konsepte çok güzel uyum sağladılar.Merkez ilçedeki halk eğitim merkezinin yanı sıra bazı ilçelerimizdeki halk eğitim merkezlerinin çok ses getiren ve yararlı olan çalışmalarına şahit oluyoruz.

İlimizdeki Halk Eğitim Merkezleri son yıllarda gerçekten büyük aşamalar elde ettiler. Bunların başında Merkez ilçedeki halk eğitim merkezi geliyor. Bir kaç yıldan beri başlamış olan bu atılım son bir yılda zirve yaptı.

Müdürlüğünü Yunus Toprak hocanın yaptığı bu merkez 20 değişik alanda 35 nin üstünde kurs açtı. Klasik bilinen biçki dikiş okuma yazma nakış trikotaj ve benzeri kursların yanı sıra  özellikle genç  hitap eden spor ve müzik kursları açıldı.

Bu kurslardan  her  yaştan bay ve bayanlar yararlanıyor. 13-14 yaşlarında enstrüman kursuna giden çocuktan 70 yaşında okuma yazma kursuna giden teyzeye kadar her kesimden insanı görmek mümkün. Hem kurs alanları ve sayıları ve hem de yararlanan kişi sayısı yüksek.

Birde en güzel  ve önemli tarafı da kurs alanı konusunda sonsuz bir opsiyona sahip olunması. İhtiyaç duyulan talep olan her alanda on kişiden fazla istekli oldu mu hemen kurs açma yoluna gidiliyor. Bu kurslar sayesinde hobilerini tatmin eden ve yeni hobiler edinenler kadar bir  beceri ve bir meslek sahibi olup, aile bütçesine katkıda bulunma imkanın sahip olanlar var.

Merkez Halk Merkezinin yanı sıra Eruh İlçemizde de çok başarılı çalışmalar gerçekleştiren bir merkezimiz var. Mezopatomyanın en eski dokuma türü olan şal şepik kumaşı bu merkezin çalışmaları sayesinde adeta küllerinden  yeniden doğuyor. Seyfettin Çelik hocanın yönetimindeki bu merkez şal şepikle beraber bıttım sabunumuzun özelliğini koruması için çalışmalar yapıyor. Açılan kurslarla bu sabunun yapımı gençlere öğretiliyor. Kurtalan ilçemizde kilimcilik  yaygınlaştırıldı.Özellikle kök boya ile dokunan kilimler bir zamanlar çok revaçtaydı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.