ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,9042
EURO
31,2226
ALTIN
1.878,79
BIST
8.057,42

Isı Neden Uykunuzu Getirir?

Isı Neden Uykunuzu Getirir?
2 Ekim 2022 02:15 | Son Güncellenme: 2 Ekim 2022 10:45
159
A+
A-

Gelecekte araştırmacılar, her birinin uykuyu nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için soğuk ve sıcak devrelerin ortak hedeflerini belirlemeyi umuyorlar.

İnsan davranışı, yeme ve aktivite seviyelerinin yanı sıra uyku-uyanıklık döngüleri de dahil olmak üzere, pano genelinde sıcaklıktan etkilenir. Yaz aylarında uykuya dalmakta zorlanabiliriz ve kışın yataktan çıkmamız daha uzun sürebilir. Ancak duyu nöronları ile bu döngüyü kontrol eden nöronlar arasındaki ilişki tam olarak bilinmemektedir. nörobiyologlar, neler olup bittiğine dair birkaç ipucu buldular. Current Biology’de henüz yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , meyve sinekleri biyolojik olarak gün ortasında kestirmeye programlanmıştır. Yalnızca soğuk koşullarda aktif olan bir beyin termometresini keşfeden 2020 Biyoloji yayınlarının devamı niteliğindeki yeni makale, sıcak sıcaklıklar için benzer bir “termometre” devresini araştırıyor.  “Sıcaklık değişiklikleri hem insanlarda hem de hayvanlarda davranış üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir ve hayvanlara değişen mevsimlere uyum sağlama zamanının geldiğine dair bir ipucu sunar” dedi. “Sıcaklığın uyku üzerindeki etkisi oldukça aşırı olabilir, bazı hayvanlar bütün bir mevsimi uyuyarak geçirmeye karar verir – kış uykusuna yatan bir ayıyı düşünün – ancak sıcaklık ve uyku merkezleri arasındaki etkileşime aracılık eden belirli beyin devreleri büyük ölçüde haritalanmadan kalır.”

Araştırmacılar, soğuk sıcaklıkla ilgili önceki makalelerinin sonuçlarına dayanarak bekledikleri gibi, ısı hakkında bilgi alan beyin nöronlarının uykuyu düzenleyen daha geniş sistemin bir parçası olduğunu buldular. Soğuk devreye paralel çalışan sıcak devre aktif olduğunda, gün ortası uykusunu teşvik eden hedef hücreler daha uzun süre kalır. Bu, sinekleri günün en sıcak kısmından uzak tutan gün ortası uykusunda bir artışa neden olur.

Çalışma, konektom adı verilen bir hayvanda (sinek) sinirsel bağlantıların ilk tamamlanmış haritasını üreten 10 yıllık bir girişimle mümkün oldu. Bağlaç ile araştırmacılar, sineklerin ~ 100.000 beyin hücresinin her biri için olası tüm beyin bağlantılarını söyleyen bir bilgisayar sistemine erişebilirler. Ancak, bu son derece ayrıntılı yol haritasına rağmen, araştırmacıların beyindeki bilginin A noktasından B noktasına nasıl gittiğini çözmesi gerekiyor. Bu makale bu boşluğu doldurmaya yardımcı oluyor. siirt haberleri, haberler siirt, son dakika siirt

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.