Kahvaltıda Yumurta Tüketmenin Sağlığa Faydaları

Kahvaltıda Yumurta Tüketmenin Sağlığa Faydaları
22 Ocak 2023 06:34 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2023 23:40
364
A+
A-

Yumurtalar, çok eski zamanlardan beri temel bir besin maddesi olmuştur ve menülerimizde ve yemeklerimizde bulunmaya devam etmeleri için iyi bir neden vardır. Sadece mutfak çeşitliliği sunmakla kalmazlar – haşlanmış yumurta, omlet, acılı yumurta ve daha sonra bazıları – aynı zamanda bir protein, kalsiyum ve çeşitli vitamin ve besin kaynağıdırlar. İşte diyetinize yumurta eklemenin faydalarından bazıları.

Bir haşlanmış yumurta yaklaşık 77 kaloriye sahiptir ve şunları içerir:

  • A, B5, B12, D, E, K, B6 Vitaminleri
  • Folat
  • Fosfor
  • Selenyum
  • Kalsiyum
  • Çinko
  • Altı gram protein
  • Beş gram sağlıklı yağ

 

Evet, yumurtaların – özellikle yumurta sarısının – kolesterol açısından yüksek olduğu doğrudur .

Yumurta yemek, “iyi” kolesterol olarak da bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) düzeylerini yükseltir.

Kolin , genellikle B vitaminleri ile gruplanan suda çözünen bir vitamindir. Hücre zarlarını oluşturmak için kullanılır ve beyinde sinyal moleküllerinin üretilmesine yardımcı olur.

Yaşlandıkça gözlerimize daha iyi bakmamız gerekir. Yumurta sarısı, gözlerde katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olan yararlı antioksidanlar olan büyük miktarda lutein ve zeaksantin içerir . Yumurta ayrıca göz sağlığı için faydalı olan A vitamini açısından da zengindir.

Önceki yıllarda inanılanın aksine, yumurta tüketimi ile kalp hastalığı veya inme arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Ancak bazı araştırmalar, yumurta yiyen şeker hastalarının kalp hastalığı riskini artırdığını gösteriyor. Bazı araştırmalar, düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayan ve yumurta yiyen kişilerin kalp hastalığına yakalanma şansının daha az olduğunu gösteriyor.

Kahvaltıda yumurta yemenin kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabileceğini fark etmiş olabilirsiniz – bu genellikle yumurtalardaki yüksek protein içeriğine bağlanır. İster kahvaltıda omlet, ister atıştırmalık olarak haşlanmış yumurta olsun, yumurtalar yemeklerden sonra veya yemek aralarında tok kalmanıza yardımcı olabilir.

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.