KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI! YÜZDE 10’LUK KESİM İKNA EDİLMELİ

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI! YÜZDE 10’LUK KESİM İKNA EDİLMELİ
24 Aralık 2022 21:31 | Son Güncellenme: 24 Aralık 2022 23:25
171
A+
A-

Siirt ilimizde etaplar halinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.
İlk etaba giren alanların projesi için gerekli alt yapı çalışmaları Siirt Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapıldıktan sonra projenin uygulayacısı olan TOKİ ye bağlı bir alt kuruluş GEDAŞ devreye girdi.
GEDAŞ tarafından hak sahiplerine yönelik bilgilendirme çalışmasının ardından uzlaşma görüşmeleri gerçekleştirildi.
Bu görüşmelerde tamamlandı. Ancak ihale ve inşaat çalışmalarının başlayabilmesi için gerekli olan hak sahiplerinin yüzde 65 lik bir kesiminin onayı alınamadı.
Edindiğim resmî olmayan bilgilere göre, hak sahiplerinin yaklaşık yüzde 10 luk bir kesimi çeşitli nedenlerle uzlaşmaya yanaşmamış.
Öncelikle bu kesimin ya ikna edilmesi ya da Cumhurbaşkanlığı tarafından zorunlu kamulaştırma kararının alınması gerekiyor.
Geçen ay yapılan bir basın toplantısında sorulan bir soru üzerine il başkanı Av. Ekrem Olgaç ile milletvekili Osman Ören zorunlu kamulaştırma kararı alınacağını beyan etmişlerdi.
Ancak şu ana kadar bu karar henüz Cumhurbaşkanlığı tarafından alınmış değil. Şimdi bizim kent olarak almamız gereken bir karar var.
Ya bütün lobi gücümüzü kullanarak bir an önce bu kararın çıkmasını sağlamak ya da bu yüzde 10 luk kesimi oluşturan kesimi ikna etmek.
Bunun içinde üst düzey bürokrat ve siyasetçilerle konuma uzmanı teknik elemanlarının katılacağı bir toplantı düzenlemek ya da uygun görülecek kişilerden oluşturulacak bir heyetin bu hak sahibi vatandaşları ziyaret ederek ikna etmeye çalışmalıdır.
Esasında kentsel dönüşümün ilimiz açısından sahip olduğu hayati önem göz önünde bulundurularak yukarıda sıraladığım bütün alternatifler üzerinde yoğunlaşmalıyız.
Son nokta da Siirt kentsel dönüşüm fırsatını kaçırmamalıdır.

Yorumlar

  1. paul dedi ki:

    great