enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
8,8530
EURO
10,3629
ALTIN
499,02
BIST
1.382

Kışa Hazırlık

Kışa Hazırlık

Yakın bir zamana kadar içinde ekim ve kasım aylarında bütün evlerde hummalı bir hazırlık başlardı. Neredeyse ailenin b bütün bireylerinin adeta görev dağılımı yaparak birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalardı bunlar. Bunların önemli bir kısma bu gün artık yok.

İsterseniz bunları şöyle bir hatırlayalım. Öncelikle bu güne kadar bulgurunu yarmasını ve özellikle köftelik bulgurunu temin etmeyenler bunun telaşı içerisine girerlerdi.Zahirecilerden torbalar dolusu bulgur, sefer kıtal yani köftelik ince bulgur ve yarma alınırdı.Benim çocukluk yıllarımda bunlar evde hazırlanırdı. Seyyar değirmenler gelip buğdayı evde öğütürdü. O hazırlık ve o işlemler yapılırken gösterilen dayanışma başlı başına bir yazı konusu.

Evin yakacak ihtiyacı karşılanırdı.1970 li yıllara kadar yakacak olarak yalnız  odun kullanılıyordu. Bu tarihlerden sonra kömür yaygınlaşmaya başladı.Arık evler için hem kömür ve hem de odun alınmaya başlandı.

Eh bu zamanlar kavurma alımına başlandığı tarih.Bir çok insan sürekli et aldığı kasabın yanı sıra diğer kasapları da dolaşır en güzel eti satın almaya çalışırdı.Ailedeki nüfus sayısına göre birkaç koyun satın alanlar olurdu.Bu koyunlar genellikle evde kemiklerinden sıyrılır ve bıçakla kavurmalık şeklinde doğrandıktan sonra  ateşin üstüne konularak kavurmalık olarak pişmesi sağlanırdı.O gece ailenin evli kızları damatları davet edilir ve hep birlikte ortaya çıkan kemiklerle kavurmaya yaramayan boyun tarafları ile mükemmel bir ziyafet verilirdi.

Bunu daha sonraki günlerde salamura et yapımı takip ederdi.Meksut olarak adlandırılan salamura et içinde yine koyun eti alınır.Kemiklerinden sıyrıldıktan sonra  beli bir zaman bekletilir ve ardından iyice tuza banılarak  toprak küplere doldurulurdu.

Kışlık et hazırlığı evde gerçekleştirilen sucuk yapımı ile sona ererdi.Yine ailenin nüfus sayısına ve maddi durumuna göre yeteri kadar et alınır.Bu etler evlerde manuel yani elle çevrilen makinalar da kıyma haline getirildi. Daha sonra soğanlarda aynı işleme tabi tutulur.Baharatı katıldıktan sonrada yine aynı kıyma makinasının ucuna takılan yaklaşık 15 cm lik   teneke boru bir aparatla o hazırlanan etler daha önce temizlenmiş sucuklara doldurulurdu.Yerde bırakılıp suyunu atması beklendikten sonra evin en havadar ve kedilerin ulaşamayacağı bir yerinde asılarak kuruması sağlanırdı.

Şimdiye kadar anlattıklarım hem evin erkeklerini ve hem de bayanlarını ilgilendiren hazırlıklardı.Birde yalnız evin bayanlarını ilgilendiren hazırlıklarda vardı.  Evin temizliği, kışlık elbiselerin çıkarılması ve özellikle halıların serilmesi. Yine bu gün bir çok insanın hatırlamadığı  hasırlar vardı. Her evde halıların ebatı kadar hasır bulunurdu. Halılar serilmeden önce ottan yapılma bu doğal hasırlar serilerek, tabandaki soğukluğun halılara geçmesi önlenirdi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.