Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Konut Sektöründe Yeni Trend

Siirt’te konut sektöründe son

Siirt’te konut sektöründe son dönemlerde işler iyiye gitmiyor. Konut arzı geçmiş yıllara oranla neredeyse durma noktasına gelmiş durumda.

Son yıllarda her mevsim 2500-3000 civarında konut yapımı gerçekleştirilirken bu rakamın bu yıl 500’ler civarına kadar düştüğü ifade ediliyor.

Üstelik bunların önemli bir bölümü tamamlanma aşamasında olan inşaatlar. Esas sorun burada çünkü yeni inşaatlara başlanmıyor.

Yap sat işiyle uğraşan müteahhitler önümüzdeki aylarda inşaat malzemelerinde nasıl fiyatlarla karşılaşacaklarını bilmedikleri için çekingen davranıyor yeni inşaatlara başlamıyorlar.

Küçük birikimleri olan ve konuta ihtiyacı olan vatandaşlarda astronomik rakamlara ulaşan fiyatlar  nedeniyle bundan  mahrum kalmak zorunda kalıyorlar.

Bu nedenle piyasada büyük bir durgunluk yaşanıyor. Sanırım bu az sayıda ki konutlarda bir konsept değişikliğini zorunlu hale getirdi.

5-6 yıl öncesine kadar 3+1 şeklinde inşa edilmiş ve büyüklükleri 140 ila 200 metre kareye varan büyük evleri tercih eden ve ısrarla arayan vatandaşlar son dönemlerde bundan  vaz geçtiler.

Artık trend 50-60 metre kare büyüklüğünde 1+1 şeklinde inşa edilmiş konutlarda.

İnşaatların büyük bir bölümü bu tipte inşa ediliyor. Bu küçük konutların tercih edilmesinde maliyetin  düşük olmasının yanında kira getirisinin diğer büyük konutlara göre çok daha fazla olmasıdır.

İçinde bir kaç parça ev eşyası konulan 1+1 daireler ortalama üç bin Tl kira getirirken büyük daireler ise 2000 ila 3000 Tl ila kiracıyı zor buluyorlar.

Özetle Siirt’te trend küçük dairelerden yana.

Seni Gidi Kopyacı :)))