ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,8964
EURO
31,2143
ALTIN
1.885,12
BIST
7.978,82

KURTALAN’DA 2 EVE YER ALTINDAN ÇEKİLMİŞ KAÇAK HAT TESPİT EDİLDİ

KURTALAN’DA 2 EVE YER ALTINDAN ÇEKİLMİŞ KAÇAK HAT TESPİT EDİLDİ
14 Ocak 2020 12:46
982
A+
A-

Kısa süre önce Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer altında bulunan kayıt dışı bir hattı ortaya çıkaran Dicle Elektrik, kullandığı teknoloji sayesinde bu kez Siirt’in Kurtalan ilçesinde yeraltı iletim hattına bağlanmış vaziyette 2 eve çekilen kayıt dışı hattı ortaya çıkardı.

Dicle Elektrik, sorumluluk bölgesinde teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak, diğer abonelerin mağduriyetine sebep olan kayıt dışı gerçekleştirilen tüketimleri engellemeye devam ediyor. Kayıt dışı gerçekleştirilen tüketimleri uydu görüntüleri, drone’lar, termal kameralar ve HV darbe gerilim özelliğine sahip güç kablosu test cihazlarıyla tespit edebilen enerji şirketi, bu kez Siirt’in Kurtalan ilçesinde yer altından çekilen iki ayrı harici hat tespit etti.

Test cihazı buldu

3K olarak da bilinen Kayıpsız Kesintisiz Kaliteli Enerji Projesi kapsamında bulunan ilçenin Garzan mahallesinde vatandaşlar, sık sık elektriklerin kesilmesinden şikayet ederek Dicle Elektrik’ten bunun sebebinin araştırılmasını istedi. Bunun üzerine ekipler arıza yaşanan yerlerde teknolojik imkanlardan yararlanarak kayıt dışı kullanım olup olmadığını araştırmaya başladı. Mahallede yaşanan ve iki baks pano arasındaki iletim kablosunun patlamasına neden olan arıza üzerine, test cihazı ile yeraltı iletim hattındaki anormallik kısa sürede tespit edildi.

Mahalleli rahat etti

Yapılan incelemenin ardından gerçekleştirilen kazı sonucunda baks panolar arasında enerji iletimini sağlayan kabloya bağlanmış vaziyette iki ayrı eve giden harici bağlantılar belirlendi. Bunun üzerine ekipler, gerekli tutanakları tutarak, mevcut durumu görüntüledikten sonra harici bağlantıları iptal etti ve yeraltı kablosunu onardı.

Yapılan çalışmanın ardından enerji verilen mahallede son dönemde kayıt dışı tüketimden dolayı yaşanan arızalar sona ererken, kesintisiz enerji alan vatandaşlar Dicle Elektrik’e teşekkür etti.

Dicle Elektrik uyardı

Bu arada, Dicle Elektrik avukatları yer altı kablosuna usulsüz biçimde bağlantı yapmak suretiyle kayıt dışı elektrik kullanan aboneler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dicle Elektrik Dağıtım  Siirt İl Müdürü Naci Obut ise, kayıt dışı tüketimleri artık teknolojik imkanlar sayesinde çok daha rahat tespit edebildiklerine dikkat çekerek, vatandaşları cezai durumla karşı karşıya kalmamaları için bu tür yasadışı yollara başvurmamaları konusunda uyardı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.