enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
8,8211
EURO
10,3373
ALTIN
497,43
BIST
1.392

Mardin Konakları Ve Siirt Evleri

Mardin Konakları Ve Siirt Evleri

Son yıllarda yıldızı parlayan illerimizden biridir.Mardin denilince akla turizm, turizm denildiğinde akla Mardin konakları geliyor. Bu ilimizde çekilen bir  kaç film ve birkaç dizi bu ilimizdeki konakları ve dolayısıyla Mardini meşhur etti.

Bu sayede Mardin turizm de bir merkez haline geldi ve gelirini her yıl katlayarak arttırıyor. Önümüzdeki dönemlerde turizm  sektöründeki yerini pekiştirmeye yönelik çalışmalarda yapılıyor.Bu ilimizde halk turizm konusunda oldukça yüksek bir bilince sahip oldu. Artık turizmi vatandaş sahiplenmeye başladı.

Peki Mardinin taştan konakları var da, bizim cas evlerimiz yok mu? Onlar taşın ekonomik kullanım ömrünün castan  çok daha uzun süreli olmasının da avantajını kullanarak konakları koruma altına aldılar.

Biz ne yaptık cas evlerin ömrü kısadır gerekçesinin arkasına sığınarak bir bir  daha sağlıklı hava geçirgenliği olan, yazın serin ve kışın sıcak olan o evlerimizi  yıkıp geçtik. Hiç birine acımadık onları nefes almamızın bile zor olduğu, yazın cehennem, kışına zemherir gibi olan evlere değiştirme yoluna gittik.

İşin acı tarafı evlerimizi yıkmaya başladığımız yıllarda belki turizm bilinci bu kadar gelişmemişti. Belki bu sektördeki gelirin farkında değildik. Bu ve buna benzer bir çok mazeret üretebiliriz.Bu nedenle bu yıkımları belli bir ölçüde mazur karşılamak mümkün.

Ancak turizm geliştikten ve bu sektöre sahip çıkanların kazanımlarını gördükten sonrada tutumumuzda bir değişiklik olmadı.Yanı başımızdaki Mardin gerçeğinden bile ders alma yoluna gitmedik. Her olayda olduğu gibi burada da, Mardin’in bu alanda aldığı o hızlı ve devasa mesafeyi görmezden gelmeyi tercih ettik.

Yıkılanları onarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmekten vazgeçtik. Bari yıllara meydan okuyan ve yıkılmayan evlerimize bile sahip çıkalım. Onu da başaramıyoruz. Güya sahip çıktıklarımızı  da onarıp bir kenara itiverdik. Yani tekrar kaderlerine ve yılların yıpratıcılığı ile karşı karşıya bıraktık. Halen bırakmaya da devam ediyoruz.

Halen varlıklarını koruyan veya çok ufak bir onarımla tekrar kullanıma hazır gelecek birkaç evimiz var. Bunlara ilişkin bilgileri ve nasıl değerlendirebileceğimize ilişkin düşüncelerimizi bir başka yazımızda paylaşırız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.