enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
13,5575
EURO
15,3009
ALTIN
793,33
BIST
1.951,17

PROF. DR. ARICA; “AŞI EŞİTSİZLİĞİ GİDERİLMELİDİR”

PROF. DR. ARICA; “AŞI EŞİTSİZLİĞİ GİDERİLMELİDİR”

Pandemi de ki eşitsizlik giderilmedikçe covid-19 un önlenmesinin zor olduğu belirtiliyor.
Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca dünyanın pandemi belasından kurtulabilmesi için gelişmiş ülkeler ile geri kalmış ülkeler arasında ki aşı eşitsizliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi.
Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinin çoğunda 1 . ve 2.doz aşıların tamamlandığını belirten Prof. Dr. Arıca”Bu ülkelerde hatırlatma dozlarında yüzde 20 ler düzeyine ulaşıldı. Buna karşın Afrika da tek doz aşılama oranı henüz yüzde 12 ler düzeyindedir. Yoksul ülkeler dünyada kullanılan aşıların ancak yüzde 0.9 unu kullanabildiler. Pandemiden kurtulabilmek için öncelikle aşılamada ki bu eşitsizliğinin giderilmesi gerekiyor. Dünyanın pandemiden kurtulabilmesi için bu şarttır. Nitekim Dünya Sağlık örgütüde bu eşitsizliğin giderilmesi halinde pandeminin 2022 yılında sona erebileceğini açıkladı.” Dedi.
Prof. Dr. Arıca bu konuda ülkemizde üretilen Turcovac aşısının kurtarıcı olabileceğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.