Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlık Tarihimiz Açısından Önemli Gün! İlk Bypass Ameliyatı Başarıyla Gerçekleştirildi

Siirt sağlık tarihi açısından

Siirt sağlık tarihi açısından çok önemli bir gün. Siirt tarihinde ilk defa bypass ameliyatı gerçekleştirildi.
Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatın ardından 55 yaşındaki erkek hasta sağlığına kavuşarak taburcu oldu.
Kalp Damar cerrahisi uzmanları Dr. Uğur Şener ve Kadir Çekirdekoğlu, Siirt’te böyle bir ameliyatı ilk defa gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve kendilerine her türlü desteği veren baştabip Dr. Çağdaş Kaynak ile hastane yönetimi ve personele teşekkür ettiler.
Hastanın daha öncede kalp krizi geçirdiğini ve kendilerine acil servis aracılığıyla ulaştığını belirten Dr. Şener” Böyle bir ameliyatı ekip olarak Siirt’te ilk defa biz gerçekleştirdik. Hastamızın üç damarı değiştirildi. Sağlığı yerinde ve yürüyebiliyor. Amacımız bu tür ameliyatların sürekli olarak Siirt’te yapılmasını sağlayarak il dışına sevkleri minimum düzeye indirerek vatandaşlarımızı kendi memleketlerinde sağlıklarına kavuşmalarını sağlamaktır.” Dedi.
Dr Şener, ameliyat için tıbbi deneyim ve desteklerini esirgemeyen Gaziantep üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma Hastanesi kalp damar cerrahisi anabilim dalında prof. Dr. Mehmet Adnan Celkan, perfüzyonist Mehmet Üzüm, hemşire Zeynep Tanrıverdi ve tüm ekip arkadaşları
Uzmanlık eğitimi esnasında çok sayıda koroner bypass ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Çekirdekoğlu “ Merkezimizde açık ve kapalı yöntemlerle bir çok damar ameliyatı gerçekleştiriyorduk. Baypass ameliyatı eksikti. Onu da başarıyla gerçekleştirdik. Hastamız gayet sağlıklı ve bu gün taburcu oluyor.” Şeklinde konuştu.
Hastahane Başhekimi kardiyolog Dr. Çağdaş Kaynakta açık kalp ameliyatının önemine değindi ve bu tür ameliyatların bölge genelinde ancak bir iki merkezde yapılabildiğini belirtti.
Yapılan operasyonun Siirt’te sağlık kazanımları açısından en önemli gelişme olduğunu belirten başhekim Dr. Kaynak ” 2015 yılında kardiyoloji uzmanı olarak göreve başladığımda anjiyo ünitesini kurmuştuk. Şimdi 2023 yılında başhekim olarak göreve başladıktan iki ay sonra Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesinin koordinatörlüğünde açık kalp yani bypass ameliyatını gerçekleştirdik.Bu ameliyat kaliteli insan gücü ve doktor kalitesi açısından çok önemlidir. Burada değerli hocalarımızın katkı ve çabalarını çok yakından gözlemledim. Dolayısıyla onların katkı ve çabalarıyla bu ameliyat gerçekleşti. Amacımız bundan sonra bu merkezimiz daha da geliştirmek ve bölge halkına hizmet verecek hale getirmektir.”dedi.

DR. KAYNAK’TAN TEŞEKKÜR
Bu ameliyatı gerçekleştiren Dr Şener ve Dr Çekirdekoğlu ile ekibine Siirt halkı adına teşekkür eden Dr. Kaynak “ Bize her türlü desteği veren Sağlık Bakanımız sayın Dr. Fahrettin Koca’ya, valimiz sayın Osman Hacıbektaşoğlu’na, milletvekilimiz Sayın Mervan Gül’e, rektörümüz sayın Prof. Dr . Nihat Şındak’a, Sağlık Müdürümüz sayın Dr. Erol Emre Ömür, il başkanımız Sayın Av. Ekrem Olgaç’a ve mesai arkadaşımıza teşekkür ederim.”dedi.
Ameliyat olan hasta Şakir Gündüz sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirterek ameliyatı gerçekleştiren hekimlere ve diğer personellere teşekkür etti.

Seni Gidi Kopyacı :)))