enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirt
DOLAR
18,5043
EURO
17,7089
ALTIN
961,96
BIST
3.264,51

Sıfır kalorili tatlandırıcılar kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir mi?

Sıfır kalorili tatlandırıcılar kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir mi?

İnsanlar kilo vermeye çalışmak veya kan şekerini kontrol altına almaya çalışmak gibi nedenlerle şekeri diyetlerinden çıkarmaya çalıştıklarında yapay tatlandırıcılara yönelebilirler.

Yapay tatlandırıcıları çevreleyen neredeyse her zaman tartışmalar olmuştur. Endişeler tip 2 diyabet gelişimi ve kilo alımını içerir, ancak kanıtlar çeşitli ve sonuçsuzdur.

Yapılan bir araştırmaya 170.000’den fazla kişi kaydoldu ve araştırmacılar alanlarını 103.388’e indirdi. Seçilen katılımcılar arasında 18 yaş ve üstü kişiler ile “diyet, sağlık, antropometrik veriler, yaşam tarzı ve sosyodemografik veriler ve fiziksel aktivite” ile ilgili anketleri dolduran kişiler yer aldı.

Dahil edilen katılımcıların yaş ortalaması 42 olup, katılımcıların çoğunluğunu (%79,8) kadın oluşturmaktadır.

Sonraki yıllarda araştırmacılar, 24 saatlik bir süre boyunca tüketilen tüm yiyecek ve içecekler gibi katılımcılardan periyodik olarak bilgi topladılar. Araştırmacılar, katılımcıların yiyecek günlüklerinin doğru olduğundan emin olmak için fotoğraf göndermelerini istedi.

Ek olarak, katılımcılar yapay tatlandırıcı tüketimini de bildirdiler. Araştırmacılar miktarı ve tatlandırıcı markasını bilmek istediler.

Daha yüksek tüketim daha yüksek risk

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, yapay tatlandırıcıları tüketen kişilerin yaşadığı kardiyovasküler olay sayısını, bu tatlandırıcıları tüketmeyen kişilerin yaşadığı olay sayısını karşılaştırdı.

Araştırmacılar, yapay tatlandırıcıları daha fazla tüketen kişilerin, tüketmeyenlere kıyasla daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Katılımcılar takip sırasında 730 koroner kalp hastalığı olayı ve 777 serebrovasküler hastalık olayı dahil olmak üzere 1.502 kardiyovasküler olay bildirdi.

Yapay tatlandırıcıların yüksek tüketicileri 100.000 kişi-yıl başına 346 olay yaşadı ve tüketici olmayanlar 100.000 kişi-yıl başına 314 olay yaşadı.

3 özellikle sorunlu tatlandırıcılar

“Sonuç, milyonlarca insan tarafından günlük olarak tüketilen ve binlerce yiyecek ve içecekte bulunan bu gıda katkı maddelerinin, birçok sağlık kuruluşunun mevcut durumuna uygun olarak şekere sağlıklı ve güvenli bir alternatif olarak değerlendirilmemesi gerektiğini göstermektedir. Siirt Haberleri Son Dakika

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.