Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Barosu’ndan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki Değişikliklere Tepki

Ülke genelinde sorun olan ve vatandaşların canlarını tehlikeye atan köpek sorunun nasıl çözüleceği konusunda tartışmalar devam ediyor .

Ülke genelinde sorun olan

Siirt Barosu Başkanlığı’da bu konuda ki görüşlerini düzenlediği basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı.
BARO nun Av. Tahir Elçi konferans salonunda Hayvan Hakları Komisyonu adına Av. Muhammet Aksu tarafından okunan açıklama da 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda yapılması planlanan değişikliklerin endişe ile takip edildiği belirtildi.
Açıklama da şöyle denildi, “ 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na dair yapılması planlanan değişiklikler arasında, sahipsiz köpeklerin barınaklara alınması ve belirli bir süre içerisinde sahiplendirilmediği takdirde öldürülmelerine dair düzenleme yapmak için çalışmalar olduğunu endişe ile takip etmekteyiz.

Yetkililer, teklifin sokak hayvanlarının popülasyonunun kontrol altına alınması ve toplum sağlığı sorunlarının önlenmesi amacıyla hazırlandığını savunuyor. Öte yandan sokak hayvanlarının bakımı, kısırlaştırılması ve barınaklarda tutulmasının yeterli olmadığını savunan yetkililer, bu sorunun belediyelerin gücünü aştığını ifade ederek, köpeklerin öldürülmesinin bilimsel olarak etkili olmadığı kanıtlanmış bir yöntem ve insanlık dışı bir uygulama olduğunu kamufle etmeye çalışmaktadır.

Hâlihazırdaki kanunun etkili bir şekilde uygulanması durumunda sahipsiz sokak hayvanlarının vicdani ve kalıcı bir şekilde kontrol altına alınabileceği ve sağlık kaygılarının da giderilebileceği öngörülebilir bir hakikattir.

Kanuni düzenlemeler gereği büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu yetmiş beş bini aşan belediyeler 31/12/2022, diğer belediyeler ise 31/12/2024 tarihine kadar Ek 1 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen hayvan bakımevlerini kurmakla yükümlüdür. Bahse konu yasal düzenlemeye rağmen bu şartları taşıyan bakım evi kurmayan 300’e yakın belediye bulunmaktadır. Hal böyle iken mevcut mevzuata uymayanların yeni bir mevzuat ile hâlihazırda bulunan bakımevlerini de ölüm evlerine dönüştürme gayreti kabul edilemezdir.

Doğa tüm canlıların ortak yaşam alanıdır, bir popülasyonun diğerini yok etme üzerine var edilmesi tüm popülasyonun yok edilmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle bugün burada çalışması yürütülen mevzuat değişikliğine karşı Siirt’teki tüm STK ve gönüllüler olarak sokak hayvanlarının yaşamın bir parçası olarak kabulü ile bahse konu mevzuatın ekonomik kaygılarla uygulanması gerekçesini kabul etmediğimizi bildiriyoruz. Hep beraber bahse konu değişikliği protesto etmek için açıklamamızdan sonra mama dağıtım etkinliğimiz ile planlanan bu katliama karşı sesimizi yükseltiyoruz ve değişikliğin geri çekilmesini talep ediyoruz.

Açıklamaya Baro Başkanı Av. Muhammet Alptekin ve diğer avukatlar katıldı.

Seni Gidi Kopyacı :)))