Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Defterdarlığı Vergi Bilgilendirme Konferansı: Genç Girişimciler ve E-Tebligat Uygulamaları Anlatıldı

Siirt Defterdarlığı vergi konusunda bilinç oluşturma ve bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.

Siirt Defterdarlığı vergi konusunda

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü salonunda düzenlenen konferansta mükellefiyet kavramı ve sorumlulukları, genç mükelleflerde vergi istisnası ve e tebligat konularında bilgi verildi.
Defterdar Mustafa Yılmaz Şimşek açılış konuşmasında verginin geniş tabana yayılmasının önemine değindi.
Şimşek “Mükelleflerimizin bilgiye kolay ulaşabilmeleri, işlemlerini vergi dairesine gitmeden gerçekleştirebilmeleri amacıyla, interaktif vergi dairesi uygulamalarını arttırarak, kaliteli ve hızlı hizmet sunma hedefine adım adım ilerliyoruz.
Bugün burada Elektronik tebliğat sistemi, Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası, İşe Başlayan ve İşi Bırakan Mükelleflerin Vergisel Yükümlülükleri hakkında arkadaşlarımız birazdan sizlere önemli bilgiler verecek. Ancak ben vaktinizi almadan biraz bu konulara değinmek istiyorum.
Teknolojik gelişmeler hızla ilerliyor. Dijital çağdayız ve bunu en yararlı hale getirmeliyiz. Bu anlamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız olarak vergi mükelleflerimiz için Elektronik Tebligat sistemin kullanılması hem emek hem de maliyet açısından Kamuda ciddi anlamda bütçeye katkı sağladığı gibi iş ve işlemlerde hem mükellef açısından hem de Devlet açısından daha hızlı sonuç alınmasını sağlamaktadır.
Bu sistem VUK hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin (Ödeme emri, ihbarname vb) mükellefin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır.
Mükelleflerimizin e-tebliğata olan ilgisinden ve başvurularından çok memnun olduğumuzu paylaşmak istiyorum.
Diğer bir başlığımız ise;
2- Genç Girişimcilerde Vergi ve Sigorta Prim Teşviki :
Gençlerimizin girişimciliğe yönlendirilmesi, iş kurmasını desteklemek ve onları iş dünyasına atılmasını kolaylaştırılmak amacıyla Gelir Vergi Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bir takım teşvikler, kolaylıklar getirilmiştir.
Yeni iş kuran 29 yaşını doldurmamış gençlerimize faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançların bir kısmı vergi dışı bırakılmıştır. Yeni iş kuran 29 yaşını doldurmamış gençlerimiz için 2024 yılı için ödeyecekleri gelir vergisinden kazanç istisna tutarı 230.000 TL dir. Devletimiz yeni iş kuracak gençlerimizin elde edeceği kazancın 230.000 TL sini vergi dışı bırakarak önemli bir destek sağlamaktadır. İlimizde genç girişimci kazanç istisnasından yararlanan mükellef sayımızı paylaşmak istiyorum. Bu yıl Mayıs ayı itibariyle 57 kişi, 2023 yılında ise 255 kişi yararlanmıştır.
Diğer bir konumuz ise;
3- İşe Başlayan ve İşi Bırakan Mükelleflerin Vergisel Yükümlülükleri:
Ticari hayata atılıp kazancınızdan bir vergilendirme süreci sağlamanız için ilk adım vergi kaydınızı yaptırmaktır. Kaydınızı yaptırıp vergi kimliğiniz oluşunca artık bir mükellef oluyor ve devletin karşısında bir şahıs veya şirket değil mükellef sıfatını alıyorsunuz.
Bu sıfatı kısaca vergi vermekle yükümlü olan kimse olarak tanımlayabiliriz ve karşınızda devletin olduğu ikili bir ilişki başlamıştır. Bu ilişkide ağırlıklı olarak ödev ve yükümlülükler mükelleflere tanımlanmakla beraber hakların da olduğunu unutmamak gerekir.
Mükelleflerimiz sorumluluklarını iyi bilmesi gerektiği gibi daha iyi hizmet sunma, vatandaş memnuniyetini sağlama ve vatandaş odaklı yönetim için mükelleflerimiz haklarını da iyi bilmesini gerektiğini düşünüyoruz.
Örneğin: bilgi almak hakkı, dava açma, Uzlaşma, gizlilik ve dilekçe verme gibi temel haklarımız vardır.
Ülkemizin kalkınması, kamu hizmetlerinin topluma daha etkin bir şekilde ulaştırılması ve gelecek nesillerimizin daha müreffeh bir ortamda yaşamasının, ödenen vergilerle sağlanacağı bilincinin toplumun her kesimine verilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.” dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdülcelil İlbaş kayıt dışı istihdam, Vergi Dairesi Müdür yardımcısı İbrahim Acar genç mükellef istisnalarını anlattı.
Gelir Müdürü Ali Savaş Altunçta e tebligat konusunu ele aldı. Altunç zorunlu olsun veya olmasın herkesin e tebligat hesabı kullanmasını önerdi.
Konferansı kurum müdürleri, stk temsilcileri, mali müşavirler ve bazı mükellefler katıldı.

Seni Gidi Kopyacı :)))