Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt Fıstığında 500 Milyon Dolarlık İhracat Formülü Defterdar Mustafa Şimşek’ten Geldi

Siirt’in kalkınması ve gelişmesi için bir formül Defterdar Mustafa Yılmaz Şimşek’ten geldi. Defterdar Şimşek, yıllık 500 milyon dolarlık fıstık ihracatını yapabilecek bir kapasiteye sahip olduğumuzu ve bu kapasiteyi kullanmamız gerektiğini söyledi.

Siirt'in kalkınması ve gelişmesi

İhracat rakamlarının yüz güldürdüğünü ifade eden Şimşek, fıstığın ülkemiz için stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekti. Şimşek, “Kullanım alanı çok geniş olan fıstık, ekonomik getirisinden dolayı üreticisine, sanayicisine ve ihracatçısına kazanç sağlamaktadır. İlimizde fıstık tarımsal alanda önemli bir yere sahiptir. Siirt fıstığı üretim miktarı 33 bin tona ulaşmıştır. Bu yıl rekoltenin daha da artacağını düşünüyorum. Kabaca hesaplarsak yaklaşık 15 milyar TL’lik bir ekonomik değere, 500 milyon dolarlık ihracat kapasitesine sahibiz. İhracat yapma konusunda iş adamlarımıza desteğe hazırız.

İstersek güç birliği yaparak 10-20 ya da daha fazla vergi mükelleflerimiz bir araya gelerek kooperatifleşerek yurt dışına ihracat yapabilirler. İlimizde altın değerinde her geçen gün büyüyen, adeta yatırım aracına dönmüş fıstığın yurt dışına satışı konusunda ihracat yapılabilmesi için hep beraber iş adamlarımızı yönlendirmeli, gerekirse eğitimler verilmelidir.” dedi.

Ülkemizde de birçok tarımsal ürünün ihraç edildiğini belirten Şimşek buna yönelik örnekler verdi. Şimşek, “Bu konuda Japonya’ya pekmez, Çin’e fındık, hatta Fransa’ya kedi kumu ihracatı yapan girişimcilerimiz var. Ülkemiz insanı ticaret konusunda cesaretli, mahir ve beceriklidir. İhracat işi istihdam olanakları yaratır. Yurtiçi rekabet gücünü zenginleştirir. İki ülke arasındaki iletişimi geliştirir. İhracat, ülkelerin dış ticaret dengelerinin korunmasının yanı sıra, ülke içindeki ekonomik faaliyetlerin canlanması, istihdam, üretim ve karlılığın artmasını sağlayarak makroekonomik dengelerin iyileşmesine de katkıda bulunur. Bunu başarabilirsek istihdama katkı sağlayabileceği gibi ilimizin vergi gelirlerinden alacağı paya olumlu katkı sağlayacağı gibi ilimiz cazibe merkezi olur.

Türkiye’den yılın ilk 3 ayında 69 ülkeye 73 milyon 790 bin dolarlık fıstık ihracatı gerçekleştirildi. 2023 yılında 96 ülkeye 151 milyon 568 bin dolarlık fıstık ihraç edildi. Türkiye’nin en çok fıstık ihracatı yaptığı ülkelerin başında İtalya bulunuyor. Bu yılın ilk 3 ayında 69 ülkeye fıstık ihraç eden Türkiye, İtalya’ya bu yılın ilk çeyreğinde 12 milyon 145 bin dolarlık fıstık sattı. Fıstık ihracatında İtalya’yı 11 milyon 835 bin dolarla Almanya, 9 milyon 116 bin dolarla Irak izledi.” dedi.

Seni Gidi Kopyacı :)))