Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
26,9878
EURO
28,7742
ALTIN
1.673,40
BIST
7.719,82

Siirt fıstığında hasat telaşı başladı

Siirt fıstığında hasat telaşı başladı
22 Ağustos 2021 22:55 | Son Güncellenme: 22 Ağustos 2021 22:58
942
A+
A-

Siirtlilerin yeşil altın olarak adlandırdıkları fıstıkta ürün toplanmasına başlandı. Siirt il merkezi ve Tillo ilçesinde olgunlaşan ve sert kabukları çatlayan fıstıklar özenle toplanıyor.Uzmanlar olgunlaşmayan fıstıkların toplanmaması gerektiğini belirtiyorlar. Bu yıl etkili olan aşırı sıcaklık yüzünden erken başlanan hasat Pervari ilçemiz gibi rakımı yüksek olan kesimlerde ekim ayının ortalarına kadar devam edecek. Ağaçlarda salkımlar halinde yetişen fıstıklar el yordamıyla toplanıyor.Daha sonra son yıllarda sayıları oldukça artan fıstık işleme tesislerine götürülüyor.
Burada yeliş kabukları sıyrılan fıstıklar daha sonra hafif bir şekilde tuzlanarak kavurma işlemine tabi tutuluyor. Kavurma işleminin ardından tüketiciye sunuluyor.
Vali Nuri Okutanın 2000-2004 yılları arasında uyguladığı dev fıstıkçılık projesi sayesinde her geçen fıstıkçılık alanında bir merkez olma yolunda hızla ilerleyen Siirtte fıstık ağacı sayısının on milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Verimin iyi olduğu yıllarda rekoltenin 20 bin tona ulaştığı tahmin ediliyor.Bu yıl verimin az olması nedeniyle rekoltenin 15 bin ton civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Taze yeşil fıstık 50 ile 60 Tl arasında alıcı buluyor. Yeni mahsul kavrulmuş fıstık henüz piyasaya gelmedi.Geçen yılın mahsulü fıstıklar ise 80-90 Tl aralığında bir fiyatla tüketiciye sunuluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.