Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt fıstığında hasat telaşı başladı

Siirtlilerin yeşil altın olarak

Siirtlilerin yeşil altın olarak adlandırdıkları fıstıkta ürün toplanmasına başlandı. Siirt il merkezi ve Tillo ilçesinde olgunlaşan ve sert kabukları çatlayan fıstıklar özenle toplanıyor.Uzmanlar olgunlaşmayan fıstıkların toplanmaması gerektiğini belirtiyorlar. Bu yıl etkili olan aşırı sıcaklık yüzünden erken başlanan hasat Pervari ilçemiz gibi rakımı yüksek olan kesimlerde ekim ayının ortalarına kadar devam edecek. Ağaçlarda salkımlar halinde yetişen fıstıklar el yordamıyla toplanıyor.Daha sonra son yıllarda sayıları oldukça artan fıstık işleme tesislerine götürülüyor.
Burada yeliş kabukları sıyrılan fıstıklar daha sonra hafif bir şekilde tuzlanarak kavurma işlemine tabi tutuluyor. Kavurma işleminin ardından tüketiciye sunuluyor.
Vali Nuri Okutanın 2000-2004 yılları arasında uyguladığı dev fıstıkçılık projesi sayesinde her geçen fıstıkçılık alanında bir merkez olma yolunda hızla ilerleyen Siirtte fıstık ağacı sayısının on milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Verimin iyi olduğu yıllarda rekoltenin 20 bin tona ulaştığı tahmin ediliyor.Bu yıl verimin az olması nedeniyle rekoltenin 15 bin ton civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Taze yeşil fıstık 50 ile 60 Tl arasında alıcı buluyor. Yeni mahsul kavrulmuş fıstık henüz piyasaya gelmedi.Geçen yılın mahsulü fıstıklar ise 80-90 Tl aralığında bir fiyatla tüketiciye sunuluyor.

Seni Gidi Kopyacı :)))