Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Siirt gündem

Tıp Fakültesi bir hayaldi

Tıp Fakültesi bir hayaldi gerçek oldu. Ancak bu gerçek şimdiye kadar tabiri caizse dokunabildiğimiz bir konumda değildi.Çünkü bu önemli fakültemizin öğrencileri, öğrenimlerini misafir öğrenci statüsünde Van Yüzüncü Yıl Tıp Fakültesinde görüyorlar.

2018 yılında kurulmasına karar verilen ve hemen ardından çok seri bir şekilde kurucu dekanlığına hemşerimiz Prof.Dr. Vefik Arıca atanan tıp fakültemiz ilk aylarda çok hızlı bir gelişme gösterdi. Bu sayede ilk öğrencilerini kabul etti. Bu öğrenciler halen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinde misafir öğrenci olarak sürdürüyorlar.

Bu hız zaman içerisinde ivme kaybetti. Aylar boyunca öğrencilerin özellikle ilk dört yıl öğrenim görecekleri ve laboravautarlarının içinde bulunduğu morfoloji binasının nerede kurulması gerektiğini tartıştık durduk. Kezer Kampusunda mı kurulsun,yoksa  Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında mı kurulsun diye günlerce tartıştık.

İlk başlarda hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlayan kadro oluşturma çabaları da zaman içerisinde adeta durma noktasına geldi.Bu arada kurucu dekan hemşerimiz Prof.Dr.Arıca’yı Yalova Üniversitesine kaptırdık.Bu üniversitede kurulmasına karar verilen tıp fakültesinin kurucu dekanlığına atandı.

Şimdi sevindirici bir gelişme sondan bir önceki adım olarak nitelendirebileceğimiz, morfoloji binası ihaleye çıkarılıyor. İhale 10 Aralık tarihinde Üniversitede gerçekleştirilecek.12700 metre kare kapalı alana sahip olacak bir bina. Binada laboravatuarlar yer alacak.İnşaat işi çevre düzenlenmesi ile birlikte 550 gün içerisinde tamamlanacak.

Bu binanın tamamlanması ile birlikte Van ilinde öğrenim gören öğrencilerimiz buraya gelerek öğrenimlerini burada sürdürecekler. Ancak bir şartla laboravutarlarda ki araç ve gereçler makinalar  dahil her türlü donanım temin işlerinin  inşaat süresine paralel bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. O nedenle sondan bir önceki adım dedim.

Son adım tam donanımla bir şekilde bu binanın eğitim ve öğretim hizmetine sokulmasıdır. Belki biraz erken ama şimdiye kadar meydana gelen gecikmeleri göz önünde bulundurarak. Donanım konusunu gündeme getirdim.

Morfoloji binası hayırlı olsun.

Seni Gidi Kopyacı :)))