Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SİİRT KİMLİĞİMİZE KAVUŞMA YÖNÜNDE ÖNEMLİ BİR ADIM KİTAP FUARI

GAZETECİ / YAZAR AYHAN MERGEN YAZDI:

GAZETECİ / YAZAR AYHAN

Kişilerin kimlikleri olduğu gibi kentlerinde de kimlikleri var. Kentlerin kimlikleri, tıpkı insanların kimliklerinin ilerleyen yaşla birlikte olgunlaşması gibi, tarihi geçmişlerine paralel olarak zenginleşir ve pekişir. Siirt’in kimliği de kadim geçmişine paralel olarak gelişmiş ve zenginleşmişti. Ancak, maalesef yüzyılda Siirt, toplumsal, kültürel ve ekonomik açılardan büyük bir erozyona ve kan kaybına uğradı.

Onlu rakamlarla ifade edilebilecek sayıda medresenin, yani günümüzün üniversitelerinin, faaliyet gösterdiği bir memlekette okur yazarlık oranı yüzde onların aşağısına düşmüştü. Mısıra kadar geniş bir coğrafyaya bilim adamı yetiştiren Siirt neredeyse bilim insanlarına hasret kaldı. Her yıl bilim ve edebiyat alanında çok sayıda eserin kaleme alındığı memlekette kitaba hasret yıllar geçirdi. Aynı olumsuz tablo kültürel alanda da, ekonomik alanda da yaşandı.

Ancak, son yıllarda gerçekleştirilmeye başlanan çalışmalar henüz tam anlamıyla sonuç vermemiş olsa da ümit vericidir. Bu çalışmaların başında kitap fuarları geliyor. Bu fuarların, geleceğin aydın, okuyan, bilimle inancı doğru bir şekilde yorumlayan ve gereğini yapan donanımlı bireylerin yetiştirilmesi için çok önemli olduklarına inanıyorum. Bu açıdan bakıldığında, yıl içerisinde iki kitap fuarının düzenlenmesi kararı toplumun çok önemli bir bölümü tarafından olumlu karşılandı. Bu karardan dolayı valimiz sayın Dr. Kemal Kızılkaya ile büyük emek harcayan vali yardımcısı sayın Şeyma Aktaş, Kültür ve Turizm Müdürü sayın İrfan Tekin ve kurum personellerine sonsuz teşekkürler. Kitap Fuarı ile ilgili izlenim ve yorumları yazmaya devam edeceğiz.

Seni Gidi Kopyacı :)))