enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
8,6538
EURO
10,1615
ALTIN
493,75
BIST
1.416
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Siirt
Çok Bulutlu
30°C
Siirt
30°C
Çok Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
26°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
27°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C

Siirt Valiliğinden içki ve sigara satan iş yerlerine kamera zorunluluğu

Siirt Valiliğinden içki ve sigara satan iş yerlerine kamera zorunluluğu

Siirt Valiliği il genelinde ki içki ve sigara satışı ruhsatı bulunan işletmelere kameralı güvenlik sistemi kurma zorunluluğu getirdi. ’18 yaş altındaki çocukların alkol ve sigara ile zararlı alışkanlıklardan korunması’ nedeniyle alınan karar gereğince, içki ve sigara satış ruhsatı olan tüm iş yerlerinin tamamının kameralı güvenlik sistemi kurması zorunlu hale getirildi.

Siirt Valiliğince alınan kararda şu ifadelere yer verildi;

AMAÇ

Madde 1- Bu kararın amacı Siirt ili sınırları içerisinde 18 yaşından küçük çocukların alkol, sigara ve zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamaktır.

KAPSAM

Madde 2- Bu karar, Siirt ilinde alkol ve sigara satış ruhsatı bulunan işyerlerinde görüntülü kamera sistemi kurulmasını kapsamaktadır.

HUKUKİ DAYANAK

Madde 3- Bu karar;

 • 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 48. maddesi,
 • 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. maddesi (c), (ç), (e) ve (i) bentleri, 11. maddesi (a) ve (c) bentleri ile 66. maddesi,
 • 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi,
 • 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 4. maddesi,
 • 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçecekler İnhisarı Kanununun 6. maddesi 3 ve 4. fıkraları,
 • 4733 sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 6. maddesi hükümlerine dayanmaktadır.

GENEL HÜKÜM VE ESASLAR

Madde 4- 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11. Maddesinin (a) bendinde “Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder. Bu teşkilat amir ve memurların Vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.”

(c) bendinde “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu güvenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Valinin ödev ve görevlerindedir.

Bunları sağlamak için Vali gerekli karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alman ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. madde hükmü uygulanır.” hükümleri yer almıştır.

Madde 5- Siirt İl sınırları içerisinde;

 1. Bu karar kapsamında bulunan işyerlerine kamera sistemi kurulacaktır.
 2. Güvenlik kamera sistemi işyerlerinin satış alanı ile tüm giriş/çıkışlarını ve işyeri önünü değişik açılardan görebilecek ve yüz/eşkâl belirlemeye yardımcı olacak şekilde konuşlandırılacaktır.
 3. Güvenlik kameraları yeterli çözünürlükte, karanlık ortamlarda da net kayıt yapabilen gece görüşlü, 7 gün 24 saat kesintisiz kayıt yapabilme özelliğine sahip olacaktır.
 4. Güvenlik kamerası konuşlandırma işlemleri bu kararın tebliğ tarihinden itibaren (3) üç ay içerisinde tamamlanacaktır.
 5. Görüntü kayıtları, en az (30) otuz gün arşivlenebilir depo özelliğine sahip olacak, arşiv görüntüleri gerektiğinde tarih ve saat girilerek kolayca ulaşılabilecek özellikte olacaktır.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 6- 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. Maddesi gereğince alman bu karara uymayanlar hakkında eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde aynı kanunun 66. maddesinde yer alan “II genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 ’nci maddesi uyarınca cezalandırılır. ” hükmü gereği işlem yapılacaktır.

YÜRÜRLÜK

Madde 7- Bu karar yayım tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 8- Bu kararı Siirt Valiliği yürütür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.