Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SİİRT VALİSİ ATİK: “CORONA VİRÜSÜ İLE İLGİLİ ÖN GÖRÜLEN TÜM TEDBİRLERİ ALDIK”

Siirt Valisi Ali Fuat

Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Siirt’te ‘Yerel ve Yaygın Basın Mensupları Buluşması’ kapsamında kentte görev yapan gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi. Birçok önemli konulara değinen Vali Atik, Siirt İl Özel İdaresi Spor, Ilısu Barajının engel koyduğu köylere ulaşım, Corona Virüsü, Siirt Havalimanı, kentin kanayan yarası tefecilik ve İçişleri Bakanlığı’nca Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde başlatılacak ‘Üst Düzey Uyuşturucu ile Mücadele’ konularına değindi.
“YSE EFSANESİ DEVAM ETSİN DİYE KULÜBÜMÜZÜN ADINI SİİRT İL ÖZEL İDARESİ SPOR YAPTIK”
Siirt İl Özel İdaresi Spor’un başarıları artıkça, hakkında çıkan algılarında arttığını belirten Vali Atik, “Biz Özel İdarenin parasını spor kulübüne harcayamayız. Bunu net olarak söyleyeyim. Zira yasalar buna da engeldir. Bizim kulübümüzün adı özel idaresi spor kulübüdür. Neden kulübümüzün adını özel idaresi spor kulübü koyduk. 70’li 80’li yıllarda adını dünyaya duyurmuş Siirt YSE Spor vardı. Biz o ismi canlandıralım dedik. Benim ilk arzum o YSE ismini almaktı. Fakat yasal bir engel vardı, YSE kapatılmış bir kulüp olduğu için, bizde adını il özel idaresi spor koyduk. Biz kendi aramızda takımızı YES Spor olarak anıyoruz. Çünkü o bir efsane, tarihe damga vurmuş bir efsane idi.” Dedi.
KULÜBÜMÜZÜN KURUŞ MASRAFI İL ÖZEL İDARE ÖDENEĞİNDEN KARŞILANMIYOR, BİZ KARŞILAMALARIMIZI SPONSORLAR, İŞ ADAMLARI VE MÜTEAHHİTLERDEN SAĞLIYORUZ”
Siirt İl Özel İdaresi Spor Kulübünün giderlerinin Valilik ve Özel İdare bütçesinden karşılanıyor algına açıklık getiren Siirt Valisi Ali Fuat Atik, “Siirt İl Özel İdaresi Sporun şu an ki başarılarından dolayı birileri bunu pompalıyor, bakın hesaplarımız açıktır, isteyen inceler, biz bunun hesabını vermeye hazırız. Devlet kurumları Sayıştay denetimlerine tabidir. Müfettişler denetler. Biz kafamıza göre Siirt Sporun giderlerini Resmi bütçeden karşılayacak değiliz. Bu asla söz konusu değildir. Biz bu işi nasıl finanse ediyoruz. Biz sadece Özel idareye ait olan takım otobüsünü kullanıyoruz. Deplasmanlara giderken otobüsün geliş, gidiş masraflarını biz özel idare bütçesinden karşılıyoruz. Yalnızca bu kadar. Biz takımın bütçesini sponsorlarımızdan, iş adamlarımızdan ve müteahhitlerimizin katkı ve bağışlarından karşılıyoruz. Şampiyonluğa giden yolda bize çelme takmak için kamuoyunun desteğini azaltmak için, Siirt’in birleşimini kırmak için, bu tür dedikodular ortaya çıkarılıyor” Dedi.
Vali Atik ayrıca, Özel İdaresi’ne ait araziden kurulan Alt yapı tesisinin kullanım karşılığı Siirt Özel İdaresi Spor Kulübünün her ay 10 bin Lira kira verdiğini sözlerine eklerken, Siirt Spor- Cizre Spor karşılaşmasında göstermiş oldukları centilmenlik örneğinden dolayı özellikle Siirt sporlu taraftarlara teşekkür etti.
ILISU BARAJININ ENGEL KOYDUĞU KÖYLER İÇİN 2 KÖPRÜ YAPACAĞIZ
Ilısu Barajının yolları kapadığı ve engel koyduğu köylere ulaşımı giderme hususunda Cumhurbaşkanılığı’na birifing verdiklerini belirten Siirt Valisi Ali Fuat Atik, “Cumhurbaşkanlığı’ndan beni aradırlar, bana Ilısu Barajının sus tutmasıyla birlikte ulaşımı engellenen köylerimiz için ne yapılabilir diye benim kanaatimi sordular. Cumhurbaşkanlığı’na brifing verdim. Bu durumdan sadece köylüler değil, güvenlik güçlerimiz, sağlık çalışanlarımız, öğretmenlerimiz etkileniyor. Oradan gelecek veya buradan gidecek vatandaşlarımız ciddi bir mesafe kat etmek zorunda kalacak. Biz vatandaşımızın bu güne kadar alışmış olduğu konforu biz bozamayız dedim. Siirt adına gereken bilgileri aktardım. Biz bu sorunun giderilmesi için 2 köprünün yapılmasını planlanıyoruz. İnşallah yakın zaman içerisinde buraya 2 köprü yapılmak için çıkacak karara göre müjdeyi vereceğiz.
CORONA VİRİSÜ İLE İLGİLİ ÖN GÖRÜLEN TÜM TEDBİRLERİ ALDIK
İlk olarak, Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyada gittikçe yayılan Corona virüsünün komşu ülke İran’a kadar yayılmasıyla ülkemizde akabinde Siirt’te alınması muhtemel tedbirlerle ilgili demeçlerde bulunan Vali Atik, “ Yanı başımıza kadar dayanan Corona virüsü ile ilgili ön görülen tüm tedbirleri aldık. Elbette ki, risk altındayız ama bize düşen her türlü tedbirleri aldık. İlimizin çokta etkileneceğini düşünmüyorum. Sıcak havada etkisiz hale düşen bir virüstür Corona Virüsü, çünkü ilimiz gittikçe sıcak havaya kavuşuyor.” Dedi.
SİİRT HAVALİMANI PİSTİNİN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLECEK
Siirt Havalimanı ile ilgili spekülasyon ve bazı açıklamalarda bulunan Vali Atik, Siirt Havalimanın uçak iniş ve kalkışlarda sorun yaşadığından pist yönünün değiştirileceğini bu sebeple bir planlama hazırladıklarını belirterek, “ Sürekli uçak seferlerinin iptali ve havalimanına iniş-kalkışlarda uçakların zorlanması hususunda bunun iyileştirilmesini yaptık. Devlet Havalimanları İşletmeleri Genel Müdürlüğü (DHMİ) ile görüşmelerimiz oldu. Siirt’te en sisli havada bile uçakların nasıl inip kalkabilir, bunu sağlamadıktan sonra terminal binasının yapılması çok anlamlı değil. Pist yönünün değiştirilmesini söyledik. Bu değerlendirilmeye alındı. DHMİ pistin yönünün değiştirilmesi yönünde çalışma var.
SİİRT’TE TEFECİ MAĞDURU ÇOK ŞİKÂYETÇİ OLAN YOK
Siirt’in kanayan yarası ‘Tefecilik’ ile mücadele ile ilgili de konuşan Vali Atik, “Siirt’te Tefecilerden mağdur olan çok ama şikayetçi olan yok’ dedi.
Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında tefecilikle mücadele ettiklerini söyleyen Vali Atik, tefeci mağdur olan vatandaşların şikayetçi olma noktasında çekindiğinden hukuken mücadele etmekte zorlandıklarını belirtti. Vali Atik, “ Tefecilikten ağzı yanan kişiye gel ifade ver diyoruz. ‘Ben vermem’ diyor. Diyoruz ki, kimliğini gizli tutacağız. Kişi ifade vermeye gelmiyor. Siz yapın diyor. Devlerin bir işleyişi var. Devlet kurallarla hareket ediyor. Ben tefeciyi tutup, sen tefecisin desem, adam benden delil istemez mi?. Vatandaş tefecinin ispatı konusunda yardımcı olmuyor.
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ‘ÜST DÜZEY UYUŞTURUCU’ MÜCADELESİ BAŞLIYOR
İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ‘Üst Düzey Uyuşturucu ile Mücadele’ başlattığını belirten Vali Atik, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde uyuşturucu ile mücadele de ‘Üst Düzey Mücadele’ çalışmasının startını verdi. Hiç kimse kendini devletten büyük zannetmesin. Devlet bazen ölü taklidi yapar. Uyuşturucu taciri ve ile kullanıcısı ile üstün bir mücadele etmeye başlıyoruz. Uyuşturucu illetinin kökünü kazıyacağız” dedi.

Seni Gidi Kopyacı :)))