YeniSiirt.com: Siirt'in en kapsamlı haber sitesi.Siirt Son dakika haberleri ve en güncel gelişmeler Yenisiirt.com'da.
DOLAR
18,8327
EURO
20,2116
ALTIN
1.136,27
BIST
4.186,01

SİİRT’E ÖZGÜ ŞAVANDAR, ÇİFTÇİYE TOPRAK ALTINDA, TOPRAK ÜSTÜ PARA KAZANDIRIYOR

SİİRT’E ÖZGÜ ŞAVANDAR, ÇİFTÇİYE TOPRAK ALTINDA, TOPRAK ÜSTÜ PARA KAZANDIRIYOR

Siirt’e özgü bir bitki olan ve halka arasında Şavandar olarak bilinen Pancar’ın Aralık ayında yapraklarını toplayarak satan çiftçiler şimdi ise toprak altından çıkardıkları pancar’ı toprak altına tekrar gömerek kar yağdıktan sonra gömdükleri yerden çıkartıp tüketiciye satarak bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Siirt’te özgü ürünlerden biri olan pancar doğal tatlı aromasıyla yıllardan Siirtliler tarafından tüketilerek soğuk algınlığına karşı iyi geldiği biliniyor.

Pancar bitkisi üreticilerinden Cemal Varol, bu yöntemin Atalarından kalma olduğunu belirterek eskiden soğuk hava deposu olmadığı için Pancar’ı toprak altında muhafaza ettiklerini söyledi.

Varol, “ Genelde yılbaşından sonra  toprak altında muhafaza ettiğimiz pancar bitkisini toprak altından çıkartıp satıyoruz.   Soğuk havalarda bol bol tüketiliyor.  Şavandar’ın pişirmesi de aynı patatesi düşünün patetesin haşladığınız gibi sıcak suya konulur kabukları soyuluncaya kadar kaynatılır ondan sonra çıkartılıp soğutulduktan sonra soyulup dilim dilim kesilip sofraya konulabilir ayrıca bu kışında bir enerji deposu insanı sıcak tutar lezzetli bir meyve diyelim” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.