Siirt’i kim kurtaracak?

Siirt’i kim kurtaracak?
10 Kasım 2022 23:17
1.749
A+
A-

Bu yazıyı 2007 seçimleri öncesi İstanbul’daki “Siirtliler Derneği”nin sorduğu soru üzerine kaleme alınmıştım. Yazıda sadece ufak tefek rötuşlar yaptım.

Ve yıl 2022…

Umarım bu yazı; içinde özelde Siirt sevgisi genelde Türkiye sevgisi ve kaygısı taşıyan bütün hemşerilerim için okunmaya değer bulunur.

Her seçim öncesi onlarca hatta yüzlerce vaatlerle çıkar seçmenin karşısına siyasetçi. 2023 seçimlerinde Siirt’e deniz getirmeyi bile vaat ederlerse şaşırmayın.  Çünkü dilin kemiği yok ve maalesef onların düşüncesi ile vekil olmak için her türlü yalan ve her yol mubahtır…

Ülkemizde sandık sadece 4 yıl ya da 5 yılda bir önünüze konur ve maalesef o günlerde insan olduğumuz akıllarına gelir ve sadece o periyotlarla anılırız siyasilerce. Oysa biz hep varız kara talihimizle beraber.

Çok küçük yaşlarda Siirt’ten ayrılmış ve hemen hiç Siirt’te yaşamamış ancak birkaç senede bir gitme imkânı bulmuş bir Siirt sevdalısıyım.

Onlarca yıldır Siirt’e ve Siirtlilere dair üzücü her haber ile üzülen, sevindirici ve mutluluk verici her haberle de sevinmişimdir.

Hep merak etmişimdir ve zaman zaman kendi kendime sormuşumdur acaba bütün ömrüm Siirt’te geçmiş olsaydı gene Siirt’i ve Siirtlileri bu kadar sever miydim diye.

Medeniyetler beşiği ve Evliyalar diyarı kadim Siirt’im. O tarihlerde İbrahim Hakkı Hazretleri Siirt’e sanırım çorba içmeye veya büryan yemeye gelmemişti. İlim irfan öğrenmeye gelmişti taaa Erzurum’dan.

Peki, o günlerden bugüne ne değişti de Siirt kurtarılmayı bekleyecek durum geldi.

Daha 20 -25 sene evveline kadar Türkiye’de en fazla yerel gazetenin çıktığı illerden biriydi Siirt. Gerçi okunacak gazete de kalmadı güzelim ülkemde ama şimdi Siirt’te çıkan ve okunan gazete tirajını doğrusu merak ediyorum.

Peki Siirt’i kim kurtaracak?

Siirt’i; aydın, çalışkan, dürüst ve namuslu Siirt sevdalıları kurtaracak elbette.

Bilim ve ilmin aydınlık yolu ile kurtulacak elbette Siirt.

Yeni okullar, üniversite bünyesinde açılacak fakülteler, enstitüler, Ar-Ge merkezleri, sanayi tesisleri, fabrikalar, atölyeler kurtaracak Siirt’i.

Çalışmak kurtaracak, yeni fikirler, insanın insana saygısı kurtaracak Siirt’i.

Dürüst ve çalışkan bürokratlar kurtaracak Siirt’i.

Seçimden sonra parti rozetini yakasından çıkaran ve üç dilli kardeş şehir bütün Siirtlilere aynı gözle bakan ve insanına hizmeti ibadet sayan yerel siyasiler kurtaracak Siirt’i.

Mecliste ve meclis dışındaki her platformda Siirt için “halka hizmet Hakka hizmettir” düsturu ile çalışan politikacılar kurtaracaktır Siirt’i.

Medeni cesaret sahibi seçtiği meclis üyesinden, belediye başkanından, il başkanından, milletvekilinden edebiyle hesap sormasını bilen seçmenler kurtaracak Siirt’i.

Ankara’ya karargâh kuran Siirtli olduğunu unutanlar değil, Siirt ile hiç bağını koparmayan ve o havayı teneffüs etmiş Siirtliler kurtaracak Siirt’i.

İyilerini tenzih ederek söylüyorum. Sırf varlıklı, aşiret reisi, molla, seyit, şeyh, beg olup bugüne kadar adam kayırmacılıktan başka iş yapmayanlar değil Allah’tan başka kimseye kul olmayan vatandaşlık bilincine sahip namuslu, dürüst ve ehil insanlar kurtaracak Siirt’i.

Hizmet ederken; paradan, maldan ve mülkten daha önemli şeylerin olduğunu düşünen insanlar kurtaracak Siirt’i.

Az konuşan, çok iş yapan insanlar kurtaracak Siirt’i.

Arap, Türk, Kürt ayrımı yapılmadan insanlar birbirini sevmek ve saymak zorundadır. Siirt ve Siirtliyi; Arap, Türk, Kürt sevgisi kurtaracak.

Ve son olarak elbette Siirt’i Siirtliler kurtaracaktır…

 

 

Yorumlar

 1. Bahri Akyildiz dedi ki:

  Maşallah Barekallah Allah muvaffakiyetler versin amin Mekkeden binler selam ve dua ediyoruz Hayırlı dualarınızı diliyoruz muhterem ağabeyim hocam
  Vatanını yurdunu ancak Allah a kul olan dünya hayatı geçici ahiret hayatı baki olduğuna inanan ilim irfan fenni ilimli Alim sanatkarlar zanaatkarlar hizmet edip kurtaracak geliştirip yüceltecektir inşallah Biiznillah

 2. idris akçakale dedi ki:

  Ağzına sağlık Abi güzel bir konuya değinmissin siirti ancak siirtliler kurtarır

 3. idris Akçakale dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş Abi siirti siirtliler kurtarır

 4. Sinan asan dedi ki:

  Siirt’te yatirim yapıp ardından payını aldıktan sonra gidenler ne yüzle tekrar bizden oy talebinde bulunacak siirti siirtliler kurtaracak ağzınıza sağlık hocam

 5. Muhammet dedi ki:

  Siirt universitesinin tek bir buluşu calismasi yok bos hayal seninkisi

 6. AYDIN BİLGİN dedi ki:

  BU SORUNUN CEVABINI BİLİYORUM

  1. AYDIN BİLGİN dedi ki:

   SİİRTLİLER MEMLEKETE DÖNSÜNLER:
   Toplantı
   Gündem
   Karar
   Görevler
   Eylem

 7. ömer ersen dedi ki:

  Siirtte yağcılar olduğu müddetçe ve bu yağcılara yetkililer ve siyasiler değer verip onlarla resim paylaştıkça Siirti kimse kurtaramaz – Siirtte eli kalem tutanlar , sivil toplum kuruluşlar memleketin eksiklerini gerek kamu yetkilileri gerekse siyasi yetkililerin iyi taraflarınıda yanlışlarınıda çekinmeden ve aman ben kimseye kötü olmayayım düşüncesinde olunduğu müddetçe siirti kimse kurtaramaz Siirtte gerek kamu gerek siyasi yetkililere her daim her ortamda yanlıştada doğrudada patişahım çok yaşacılar olduğu müddetçe siirti kimse kurtaramaz ve ne acıdırki bunlara değer verildiği müddetçe siirti kimse kurtaramaz. Siirti kim kurtarabilir öncelikle Siirtteki basın mensupları ,sivil toplum kuruluşları il dışında yaşayan zengin hem bürokraside hem siyasette etkili olan insanlar memleketin dertlerini kendi dertleri sayıp eksik yanlış hata ve doğruları kimseden çekinmeden aman kırıcı olmayayım belki onlara işim düşer sonra yapmazlar düşüncesi taşımadan bana ne demeden ilgililerine yüz yüze hatta sosyal medyada yazarak vatandaşında duyacağı okuyacağı şekilde dillendirilirse işte o zaman siirtin kurtulma şansı başlamış olur, başkada kurtuluşu yok siirtin

 8. ali işler dedi ki:

  sayın yazar yazınz çok güzel ancak en büyük ayrımcılığı bugün açıklanan listelerle iktidar partisi arap-kürt ayrımı yaparak yapmıştır. vesselam