Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SİİRTLİ ÇİFTÇİLER DİKKAT! FISTIK BAHÇELERİNDE YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR DUYURULDU

Tarım ve Orman İl

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Fıstıkçılık Birimi Mayıs içerisinde fıstık bahçelerinde yapılması gereken çalışmaları duyurdu.
Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada bu ayda özellikle karazeng hastalığı ile mücadeleye önem verilmesi gerektiği belirtilerek şöyle denildi “
Karazenk ile Mücadele: Yaprakların kurumasına ve dökülmesine, meyvelerin iç doldurmamasına (püç kalmasına), ağacı zayıf düşürerek sonraki yıllarda mahsul veriminin düşmesine neden olan Karazenk Hastalığı’na karşı muhakkak mücadele edilmelidir. İlaçlama yaparken;
1.İlaçlama: İlk enfeksiyonların başlamasından önce yapılması gerekmektedir. Bu ilaçlama çiçek dökümünden sonra, döllenmeyi takiben meyvelerin nohut tanesi büyüklüğüne ulaştığı devrede yapılmalıdır.
2. İlaçlama ve Diğer İlaçlamalar: Kullanılan ilaçların özelliği, etki süreleri ve yağış durumu dikkate alınarak yapılır.
Psillidi ile Mücadele: Pisillidi zararlısı,  yoğunluğuna bağlı olarak yaprakların vaktinden önce sararıp dökülmesine ve bu durum da dolaylı olarak karagözlerin dökülmesine sebep olur. Psillidi zararlısına karşı ilaçlama;
Mayıs ayı ortalarından itibaren, haftada bir kez yüz bileşik sayım yapılır, bileşik yaprakta 25-30 nimf olduğunda ve yumurtaların çoğunluğunun açıldığı dönemde ilaçlama yapılır. İlaç uygulamasına karar verirken seçici ve entegre mücadele açısından kabul edilebilir ilaçlar tercih edilmelidir.
Dipkurdu ile Mücadele: Dip kurdu türlerinin erginleri yaprak, yaprak sapı ve taze sürgünlerin kabuklarını kemirerek ve aynı zamanda yumurtalarını aşı gözünün altına bırakarak aşı gözünü zedeler kurumasına neden olur. Larvaları ağaç köklerini kemirerek beslenir. Zarar gören ağaçlarda gelişme durur ve ağaçlar ölür.
Mekanik Mücadele: Sabah erken saatlerde ve akşamüzeri gövde ve kök boğazında kolayca toplanabilen erginler yok edilmelidir. Sap dipleri yenilerek dökülen yaprakların bulunduğu ağaçlar hızla sarsılarak yere düşen erginler toplanıp imha edilmelidir. Hazirandan itibaren zarar görmüş ağaçların kök boğazı bölgesi açılarak bulunan zararlı yok edilmelidir.
Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadele Mayıs ayının 15-20 si arası erginler yumurta bırakmadan yapılmalıdır.
Bu hastalık ve zararlılar ile mücadele yöntemleri ile birlikte fıstık bahçenizde, yüzeysel toprak işleme ve çapalama yaparak, mikro besin içerikli yaprak gübrelerini çiçek dökülmelerinden sonra verebilirsiniz.”

Seni Gidi Kopyacı :)))