SİİRT’TE SIRA GECELERİ DÜZENLENECEK

SİİRT’TE SIRA GECELERİ DÜZENLENECEK
28 Aralık 2019 13:52
1.571
A+
A-

Yaklaşık 1 ay önce Siirt’te tüm yerel sanatçıların tek çatı altında toplanması amacıya kurulan Siirt Kültürünü ve Müzisyenlerini Yaşatma Derneğince Urfa sıra gecelerine benzer Siirt sıra geceleri yapılacak.

Dernek Başkanı Cengiz Saruhan Tan, Siirt’in üç dilli zengin kültürünü tanıtmak için yerel müzisyenlerle bir araya geldikleri dernek çatısı altında her ay farklı bir sanat çalışmasına imza atacaklarını belirtti.

Türkçe, Arapça ve Kürtçe sola türkülerden oluşacak Urfa sıra gecelerine benzer Siirt sıra geceleri düzenleneceğini belirten Tan, şunları kaydetti:

“Siirt çok dilli ve çok kültürlü bir kenttir. Geçmişten gelen zenginliklerini müzikle anlatmayı ve unutulmaya yüz tutmuş eski müzik parçalarını gün ışığına çıkarmayı planlıyoruz. Her ay bir sanatsal çalışmaya imza atmak istiyoruz. Yaptığımız istişareler sonucu Urfa sıra gecelerine benzer Siirt yöresine ait 3 dilde sıra geceleri düzenleyeceğiz. Böylelikle hem sanat faaliyetlerimizi icra edeceğiz hem de ilimizin bu noktadaki bir eksikliğini gidermiş olacağız. Siirt, müziğiyle folkloruyla çok zengin bir geçmişe sahiptir.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.