Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SİİRT’TE SIRA GECELERİ DÜZENLENECEK

Yaklaşık 1 ay önce

Yaklaşık 1 ay önce Siirt’te tüm yerel sanatçıların tek çatı altında toplanması amacıya kurulan Siirt Kültürünü ve Müzisyenlerini Yaşatma Derneğince Urfa sıra gecelerine benzer Siirt sıra geceleri yapılacak.

Dernek Başkanı Cengiz Saruhan Tan, Siirt’in üç dilli zengin kültürünü tanıtmak için yerel müzisyenlerle bir araya geldikleri dernek çatısı altında her ay farklı bir sanat çalışmasına imza atacaklarını belirtti.

Türkçe, Arapça ve Kürtçe sola türkülerden oluşacak Urfa sıra gecelerine benzer Siirt sıra geceleri düzenleneceğini belirten Tan, şunları kaydetti:

“Siirt çok dilli ve çok kültürlü bir kenttir. Geçmişten gelen zenginliklerini müzikle anlatmayı ve unutulmaya yüz tutmuş eski müzik parçalarını gün ışığına çıkarmayı planlıyoruz. Her ay bir sanatsal çalışmaya imza atmak istiyoruz. Yaptığımız istişareler sonucu Urfa sıra gecelerine benzer Siirt yöresine ait 3 dilde sıra geceleri düzenleyeceğiz. Böylelikle hem sanat faaliyetlerimizi icra edeceğiz hem de ilimizin bu noktadaki bir eksikliğini gidermiş olacağız. Siirt, müziğiyle folkloruyla çok zengin bir geçmişe sahiptir.”

 

Seni Gidi Kopyacı :)))