enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
13,5734
EURO
15,2839
ALTIN
794,92
BIST
1.951,17

SİİRT’TE YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI

SİİRT’TE YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI

Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü kış şartlarının yaşandığı Siirt’te yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanlarına yem bırakmaya devam ediyor.

Siirt İli Eruh İlçesinde yaşanan kış şartları nedeniyle doğada yiyecek bulmaya zorlanan hayvanlara Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürlüğü koordinasyonunda
Eruh İlçe Kaymakamı Sayın Ömer Faruk ÖZDEMİR’in katılımıyla Siirt DKMP İl Şube Müdürü Nevzat AMCALAR, Eruh Görendoruk İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri, Siirt DKMP Merkez Şefi Gökhan ŞEKER, Eruh Orman İşletme Şefi Behçet DEMİR tarafından besi yemi (buğday, arpa, mısır vb.), yemek artığı, pazar artığı, ekmek yem bırakıldı.

Özellikle yüksek rakımlı bölgelerde yoğun geçen kış şartlarında yaban hayvanlarının besin ihtiyacının karşılanması ve yaban hayvanları ile insan çatışmasının önüne geçilmesi maksadıyla yaban hayatında yemleme çalışmaları yapıldı. Yemleme çalışmalarıyla aç kalan hayvanların yerleşim yerlerine yaklaşarak can ve mal kayıplarına sebep olmaları engellenirken, yaban hayvanları popülasyonun da desteklenmesi amaçlanıyor.

Siirt DKMP İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Kış şartlarında yaban hayvanlarının aç kalmaması için Müdürlüğümüz tarafından çok sayıda noktaya yemleme yapılmıştır. Kar örtüsünün çok olduğu ve uzun süre yerde kaldığı alanlarda yemleme yapıldığını ve evcil sürülerin ulaşamayacağı, yerleşim yerlerine uzak ve yaban hayvanlarının yoğun bulunduğu alanlar tespit edilerek yapılmasına dikkat edilmektedir. Çalışma yapılan alanın fotokapan, ayak izi, dışkı ya da uzaktan gözlem ile izlenerek hedefine ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmektedir. Yemleme yapılan alanlarda yaban hayvanlarının kolay avlanmasına neden olabileceğinden söz konusu alanlarda koruma çalışmalarına ağırlık verilmektedir.Yaban hayatının desteklenmesi için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir” denildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.