Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SİİRT’TE YENİ YAPILACAK 400 YATAKLI HASTANE YERİ BELLİ OLDU

SİİRTLİ ESNAFLARA MÜJDE MERKEZE

SİİRTLİ ESNAFLARA MÜJDE MERKEZE YAKIN BİR YERDE YAPILACAK
AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, il başkanı Av.Ekrem Olgaç ve Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Halil Bedükle birlikte düzenlediği basın toplantısında ilde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

AK Parti il başkanı Av Olgaç yaptığı açıklamada, kendisinin bir aylık, Milletvekili Örenin ise bir yıllık çalışmalarını değerlendireceklerini belirtti. Av Olgaç şöyle dedi” Bizim için aylık, vekilimiz için ise yıllık bir basın toplantısı düzenledik. Yapmış olduğumuz faaliyetler, hazırladığımız projeler, şuan yürürlükte olan ve yapmayı  düşündüğümüz projeler ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istedik. Çünkü bir sürü yamak istediğimiz projeler ile ilgili bilgilendirme olmayınca insanlar kendi aralarında farklı bir şekilde yorumlamasını yapıyorlar.  Bizde bunun önlenmesi için basın toplantısı düzenledik.  Millletvekilimiz Osman Ören son 1 aylık takip ettiği projeleri sizlere belirteceğiz. Yaklaşık 1 ay önce cumhurbaşkanımızın teveccühü ile il başkanlığına atandım. Atandığım günden bu güne yaklaşık olarak 15 günü Ankara da ilimiz, ilçelerimiz ve beldelerimizle ile ilgili bekleyen projelerimizin hızlı bir şekilde yürürlüğe sokulmasıyla ilgili ilçe  belediye, ilce başkanlarımızla ve  belde başkanlarımızla bakanlıklarımıza projelerimizin onaylanması için girişimlerde bulunduk. Tabi bizim için çok önemli olan projelerimiz malumunuz ulaşımdır.  Ve Siirt’te en önemli konuda işsizlik konusunda da bazı girişimlerde bulunduk. Şuan merkezde ve  ilçelerimizde bekleyen yaklaşık 50 ye yakın projelerimiz var. Bizler ulaştırma, sanayi, adalet, gençlik ve spor bakanlığına biz bu projelerimizi çok hızlı bir şekilde bildirdik. Bu projelerimizin tabi ilçelerle olan kısımlarını ulaşımla ile ilgili kısımları yıllardır devam ediyor. Siirt-Şirvan, Şirvan-Pervari,   Siirt-Eruh, Eruh – Şırnak yolu, Kurtalan- Batman, Kurtalan-Siirt yollarıyla ilgili bizler çok hızlı bir şekilde taleplerimizi ilettik. Tabi büyük bir güç olarak oraya gittik. Bizler bugün bakanlıklara giderken; milletvekilimizle, ilçe başkanlarımız, belde başkanlarımız, ilçe belediye başkanlarımızla gidince orda güçlü bir teşkilat sinyali verdik. Bakanlıklar neticenin de bizler daha çok ciddiye alındık. İşlerimizin tamamını hızlı bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Bizler iki ayda bir toplantılar yapacağız. Ve yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşacağız. Bu projeler ile ilgilenirken ilçelerimizde bir takım değişikler yapacağız. Kendi teşkilâtımız ile ilgili hızlı bir şekilde kongre dönemine kadar yürütüyoruz. Basın mensuplarında fikirleri bizler için çok önemli. Vatandaşın gören gözü basın mensuplarından bunlar ile ilgili bir şeyler olduğu zaman bizlere paylaşmalarını istiyoruz.”dedi.

Milletvekili Örende il olarak güzel bir hava yakalandığını ve uyumlu çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Bu havayla birlikte çalışmaları yürüttüklerini belirten önemli projelerde ki gelişmeleri anlattı. Siirt kamuoyunun  en fazla merak ettiği konunun hastane ek binasının yeri olduğunu ifade eden Ören  ”Sağlık Bakanlığı girişimlerimiz sonucu 400 yataklı bir hastaneyi yatırım programına koydu. Vatandaşlarımız Tıp Fakültesi tarafından da kullanılacak olan bu yerin il merkezine yakın bir yerde olmasını istiyordu. Bunu çevre yolu üzerinde eski polis okulu civarında DSİ ye ait 90 dönümlük arazinin 70 dönümlük alanı sağlık yatırımları için tahsisini yaptık. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki yazışmalar tamamlandı. İmar değişikliği için belediyeye yazılar yazıldı. Burası şehre yakın, esnafımızda buradan yararlanabilecektir.” Dedi.

Ziraat Bankasının eski arazisinde yapılacak olan cami hakkında bilgi veren Ören herkesin bu önemli projeye sahip çıkması gerektiğini belirtti. Yanındaki binanın satın alınması dahil altta otopark, konferans salonu ve kütüphane ile onların üstünde bir caminin yer alacağı alanın tüm masraflarını Ahmet Yıldırım adlı hayırsever bir hemşerimizin üstlendiğini ancak yardım yapmak isteyen vatandaşların hayırlarına da mani olunmayacağını belirtti. Ören bu alanın çevresindeki yolların da genişletileceğini açıkladı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanının da genişletileceğini belirten Ören, eski emniyet müdürlüğü binasının kent meydanına eklenmesi için gerekli yazışmaların yapıldığı ve bu konuda Vali Ali Fuat Atik ile Emniyet Müdürlüğünün desteğini gördüğünü belirtti. Ören ileri ki tarihlerde tarım ve orman il müdürlüğü tarafından kullanılan binanın da meydana ekleneceğini sözlerine ekledi.

Eski devlet hastanesi arazisinin değerlendirilmesi konusuna değinen Ören “Daha önce yıkımında yine rol almış ve oranın tinercilerin yuvası olmaktan kurtarmıştım. Buranın değerlendirilmesi için Çevre Bakanı ile görüştüm. Burayı millet bahçesi yapacağız.İnşallah otantik, güzel bir yer olacak.Burası ile ilgili çıkarılan dedikodulara inanılmasın.Burada konut yapılmayacak.” Dedi.

TOKİ nin yapacağı konutlar hakkında bilgi veren Ören Kurtalan ve Eruhta 150 şer konutun kararlaştırıldığını ancak il başkanı ile birlikte yaptıkları girişimler sonucu il merkezinde de 100 konutun yapılmasına kesinleştiğini ve yeni Eruh yolu üzerinde arazinin de bulunduğunu belirtti.

2014 te İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve DİKA tarafından hazırlanan Tekstil Kent projesinin hayata geçirilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankla görüştüklerini ve olumlu sonuç aldıklarını belirten Ören ”Burası DİKA tarafından güdümlü proje olarak uygulanacak. Uluslararası firmalara çalışan tekstilci bir iş adamı ile de görüştük. Tekstil kent olması şartıyla gelip burada yatırım yapacağını söyledi. Dün il başkanımızla birlikte bu amaçla organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulunduk. Batman, Ağrı ve diğer bazı illerin yaptığı gibi tekstil kenti 25 dönümlük bir alanda yapacağız. 2020  yılında yapılacak. Her biri 400-500  işçi çalıştıracak 5-6 yatırımcı çekeceğiz.” Dedi.

Havalimanı konusuna değinen Ören tekrar açılması konusunda emeği geçen herkese teşekkür etti.Bu havalimanın dünyanın en zor havalimanlarından biri olduğunu belirten Ören buranın iki dağın arasında sıkışmış olduğunu söyledi.Tek amaçlarının düzenli hava ulaşımını sağlamak olduğunu belirten Ören”İl başkanı ile birlikte DHMİ genel müdürü ile görüştük. Kendiside gelip buraya yapacak. Çeşitli alternatifler var. İncelemelerden sonra bunlardan birine karar verilecek. “ dedi.

Kara ulaşımına ve Siirt Pervari yoluna da değinen Ören bu yolda çalışmalara bu yıl başlanacağını söyledi. Eruh Şırnak yoluna da değinen Ören, buranın yatırım programına alındığını ve ödenek bulmada bir sorun yaşanmadığı takdirde bu yolda çalışmaların başlanacağını belirterek şöyle “Siirt’i çıkmaz sokak olmaktan kurtaracağız. Siirt – Pervari yolu bizi Hizana bağlayacak. Eruh- Şırnak yolu da, Habur sınır kapısına bağlayacak. Bu yol diğer alternatif yollardan çok daha kısa olacaktır. Karadeniz ve doğu Anadolu bölgesi bu yolu tercih edecektir.”

Demiryolun çalışmalarına değinen Ören, bu yolun projesinin şubat ayı içerisinde tamamlanacağını ve biri üniversitenin Kezer Kampusunda diğeri ise küçük sanayi Sitesinde olmak üzere iki istasyonunun olacağını belirtti. Bu projenin 1.5 milyar tutarında olacağını  6 köprünün olacağını belirten Ören burayı da inşallah tamamlayacaklarını söyledi.

Ulu Caminin daha görünür hale gelmesi için çevresinde bulunan 12 iş yeri ve konut sahipleri ile görüştüklerini ve bunların geçmiş yıllarda belirlenen ancak hayata geçirilemeyen istimlak bedelleri üzerinden anlaşmaya razı edildiklerini ve imzalarının alındığını söyledi. Mardin’i Mardin yapanın inanç turizmi olduğunu belirten Ören, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bedellerinin ödenmesinin ardından bu binaların yıktırılarak Ulu Camiye bahçe olarak kazandırılacağını belirtti.

Siirtin tarım ve hayvancılık alanında çok iyi durumda olduğunu ve fıstıklık alanların 302 bin dekara ulaştığını yıllık gelirin bir milyon dolara çıktığını  belirten Ören, bu nedenle tersine göçün başladığını ve bir çok kişinin fıstık dikmek amacıyla geri döndüğünü söyledi.Tarım ve hayvancılık alanlarında bölgede en fazla gelişen bir il olduğunu belirten Ören “Tüm bölge halkına hizmet edecek bir ağaç ve tarım müzesinin kuruyoruz.4 milyon bütçeli projede yeşil alan, tarım kütüphanesi cep sineması ve şadırvan yer alacak.Bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyor.” dedi.

Sağlık alanındaki çalışmaların sevindirici olduğunu ve bunun sonucu olarak il dışına sevklerin 1100 den 666 ya düştüğünü, doktor sıkıntısının giderildiğini ve il genelindeki ambulans sayısının da 52 ye, yüzün üstünde yoğun bakım yatağına ulaşıldığını belirtti. Sağlık teşkilatının iyi olduğunu belirten  Ören, artık çevre illerden ve büyük şehirlerden insanların gelip Siirt’te tedavi ve ameliyat olduklarını söyledi.

Orman İşletme Müdürlüğüne ait olan lojmanlarda halen 24 ailenin kaldığını ve buranın haziran ayında boşaltılacağını belirten Ören, burada yüzme havuzu da bulunan güzel bir spor kompleksine dönüştürüleceğini belirtti.

Açıklamalarının sonunda her türlü eleştiriye açık olduklarını belirten Ören  “Biz eleştiriye açığız. Nerede bir eksiklik  varsa balıklama atlıyoruz. Her türlü haberi de değerlendiriyoruz. Hemen haberi alıp ilgili bakan veya genel müdüre gidip çözüm bulmasını istiyoruz. “dedi.

Ören ve il başkanı Olgaç daha sonra basın mensupları ile birlikte  Ilısu Baraj gölüne giderek burada kurulması planlanan iskelenin yeri konusunda DSİ yetkililerinden bilgi aldılar ve vatandaşlar tarafından Botan Çayı üzerinde çalıştırılmaya başlanan teknelerde incelemelerde bulundular ve bir tekneye binerek Botan Çayı üzerinde bir tur attılar.

Seni Gidi Kopyacı :)))