ref: refs/heads/v3.0
Güçlü haber kadrosu ile, en son ve güncel Siirt haberlerini, son dakika Siirt haberlerini bulabileceğiniz tarafsız Siirt haber sitesi. Siirt haber • Siirt Haberleri • Son dakika Siirt haberleri • En son Siirt Haberleri
Siirt haberleri son dakika,Yeni Siirt Haber,Siirt haber sitesi,Siirt,Yenisiirt,Yeni Siirt,Yeni Siirt Haber,
DOLAR
28,9218
EURO
31,4760
ALTIN
1.926,33
BIST
8.026,27

SİÜ (BESYO) ÖĞRETİM ÜYESİ DR. SERVET RAYHAN, “FUTBOLDA ŞİDDETİ ‘ÜSLUP’ TETİKLİYOR”

SİÜ (BESYO) ÖĞRETİM ÜYESİ DR. SERVET RAYHAN, “FUTBOLDA ŞİDDETİ ‘ÜSLUP’ TETİKLİYOR”
5 Aralık 2019 14:20 | Son Güncellenme: 5 Aralık 2019 14:23
895
A+
A-

Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Reyhan; Futbolda şiddeti tetikleyen faktörlerin başında spor programlarında ve spor medyasında kullanılan dilin geldiği ortaya çıktığını yaptıkları araştırma tezi ile ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonunda (TFF) 12 sene klasman hakemliği yapan Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyesi Dr. Servet Reyhan, Antalya’da düzenlenen 17. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi’ne katıldı.

Reyhan, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Sürhat Müniroğlu ve Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Azmi Yetim ile “Türkiye Futbol Süper Ligi’nde Şampiyon Olan Futbol Takımı Taraftarlarının ve Futbol Kamuoyunun Futbolda Şiddete İlişkin Görüşlerinin İncelenmesi” başlıklı bir araştırma gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Araştırmanın iki bölümden oluştuğuna değinen Reyhan, nicel bölümde Süper Lig’de şampiyonluk yaşayan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor taraftarından oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişiyle, nitel bölümde ise futbolun paydaşları olan teknik direktörler, antrenörler, hakemler ve spor medyasından kişilerle görüşme yaptıklarını ifade etti.

Kamuoyunda, hakemlerin şiddeti tetiklediğine dair genel bir kanı olduğunu anlatan Reyhan, “Hakem karar verir, taraftar ve yöneticiler şiddeti uygulamaya başlar, diye düşünülüyor. Bu çalışma, hakemin dışında bazı etkenlerin de şiddete neden olduğunu ortaya koydu. Futbolda şiddeti tetikleyen etkenlerin başında, spor medyası ve spor programlarının kullandığı dil geliyor. Teknik direktör, antrenör ve yöneticilerin demeçleri, futbolcu davranışlarından sonra hakem kararlarının da şiddeti tetiklediği ortaya çıktı.” diye konuştu.

Servet Reyhan, “Futbolda fair play düşüncesinin hakim kılınması gerekiyor. Futbolda bir dil problemi var. Futbolda şiddetin önüne geçmek için dilimizi düzeltmemiz gerekiyor. Futbolun aslında keyif ve seyir amaçlı bir spor olduğunu insanlara anlatmamız lazım. Yöneticilerimizi, spor basınını ve futbolcularımızı bilinçlendirmemiz gerekir.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.