Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sporu Geniş Kitlelere Yayma

Daha öncede bir kaç

Daha öncede bir kaç kez değindim. Dünyanın önemli bir bölümünde olduğu gibi  ülkemizde ve ilimizde spor denilince hemen akla ilk olarak futbol gelir. Spor  yatırımlarından da aslan payını daha doğrusu yatırımların tamamına yakınını futbol alır. Futbolcular maddi ve manevi açıdan el üstünde tutulurlar. Onların kazançları ile diğer branşlarda ki  sporcuların kazançları kıyaslanamayacak ölçüde.Hatta sıradan bir  futbolcunun bile istediği transfer ücreti vicdanları sarsacak meblağlara ulaştı.

Futbolun daha fazla sevilmesine itirazım yok.Futbolcuların da  daha fazla kazanmalarına da.İtirazım dengesizliğe ve çoğu zaman diğer branşların yok farz edilmesinedir.Siirt dahil bir çok ilde diğer spor branşları ya hiç yok ya da  olanlarda varla yok arasında bir  çizgidedir.Bunun bir an önce giderilmesi ve belirli bir dengeye oturtulması gerekiyor.

Nitekim ilimizde  bu yönde adımlar atılmaya başlandı. Kısa bir süre önce  Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne atanan Hayati Kısacık bu konuda bir arayış ve bir  çaba içerisine girdi.Hedefi 1980 li yılların sonlarında olduğu gibi güreş, boks, basketbol ve voleybol gibi branşlarda ligler oluşturmak.Bunu yaparken de futbol ihmal edilmeyecek ve gereken her türlü desteğin verilmesine devam edilecek.

Bu liglerin kurulması içinde ilk önemli şart spor kulübü sayısının arttırılması ve mevcutlarının da işlerlik kazanmasıdır. Şu anda ilimizde 43 tane spor kulübü bulunmaktadır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu tabiri caizse tabela derneği konumundadırlar. Sayın Kısacık, ekonomik ve demokgrafik açılardan Siirt ölçeğindeki bir il için bu sayının en az 150 civarında olması gerektiğinin altını çiziyor.Yani kulüp  sayımız olması gerekenin üçte birinden bile az.Bu  sayının  çok hızlı ama yere sağlam basan adımlarla yükseltilmesi gerekiyor.

Sayın Kısacık’ın hedefine daha kısa bir sürede ulaşabilmesi için hepimize önemli görevler düşüyor.İş insanlarının ve  sayıları az olsa bile kurumsal firmalar ile özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının bu çabaya destek vermeleri ve sahiplenmeleri gerekiyor.

Unutmayalım ki kahve köşeleri yerine spor alanlarına yönlendirdiğimiz her bir gencimiz ülkemizin ve ilimizin geleceğine yaptığımız en verimli ve hayati bir yatırımdır.

Seni Gidi Kopyacı :)))