enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
9,3033
EURO
10,8588
ALTIN
532,37
BIST
1.433

Takipçi Olmak Ve Veysel Karani Göleti

Takipçi Olmak Ve Veysel Karani Göleti

2016 yılının sonlarında Devlet Su Genel Müdürlüğü dönemin  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Prof.Dr.Veysel Eroğlunun da katıldığı büyük bir tanıtım çalışması ile ülke genelinde uygulayacağı  “Bin  Günde Bin Gölet  “projesinin tanıtımını yaptı.

Proje Siirt açısından daha ilk adımda sakat doğmuştu. Öyle ya isten nüfus açısından ele alalım isterse fiziki alan açısından ele alalım bin göletten Siirte birden  çok gölet düşmesi gerekiyordu.Üstelik Siirt, ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı bir şehirdi.

Bunu ulaşabildiğimiz en yüksek makamdaki kişi olan DSİ Bölge Müdürüne İl Koordinasyon Kurulu toplantısında sordum. İstenilen evsafta uygun yer bulamadıkları için tek bir göletle yetinmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Teknik bir konuydu. Her ne kadar son zamanlarda ilimizde değişik yatırımlar konusunda hazırlanan teknik raporların yanlışlıklarını dile getiren haberleri yapıyorsak ta, sonuçta görüş belirtemeyeceğimiz bir konu olduğu için bununla yetinelim dedik.

G öletin ihalesi yapıldı.Çalışmalar başladı. Gölet zeminin kazısı yapıldı. Ancak kısa bir süre çalışmalara ara verildi.Yüklenici firma ile yapılan sözleşme iptal edildi.

Ancak o günden sonra her yıl dört defa yapılan il koordinasyon kurulu toplantılarında bu konuydu gündeme getirdim. Her toplantıda Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yöneticilerine bu göletin akıbetini sordum. Çok sayıda haber ve makale yazdım. Genel Müdürlükten Siirt’i ziyarete gelen heyete de sorma imkanı buldum.

Aldığım cevaplarda aynı olmadı. Kimi zaman zeminde bir sorun çıktığı ve zeminin su geçirgenliği bulunduğu bunun çözülmeye çalışıldığı söylendi. Kimi zaman da  gölet için yapılacak yolun heyelanlı olduğu ifade edildi.

Sonuçta proje için belirtilen bin günlük süre bitti. Diğer illerde yapımı tamamlanan  onlarca gölet çiftçinin hizmetine girerken bizim gölette başlatılan çalışmalar yarım kaldı.

Aradan binlerce gün geçtikten sonra şimdi bu konuda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden müjdeli bir haber geldi. DSİ sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir duyuruda göletin  tamamlanması ve yolunun yapımı için 15 milyon Tl tutarında bir projeyi uygulayacağını belirtti. Yakında bu konuda ihaleye çıkılacak.

Umarım bu kez bu göletin başına bir başka kaza gelmez ve kısa bir zamanda tamamlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.