enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpsiirt haberlerisiirtsondakikasiirthaberartıyeni siirt haberlerisiuzemobs siirthaberler siirtsiirt ankara uçakçerkezköy nöbetçi eczaneson dakika haberler siirt
DOLAR
13,5814
EURO
15,2923
ALTIN
794,72
BIST
1.951,17

TÜRKİYEDE BİR İLK, SİİRT TARİHİNDE BİR MİLAT, LİNEER ÇİNKO İZABE TESİSİ

TÜRKİYEDE BİR İLK, SİİRT TARİHİNDE BİR MİLAT, LİNEER ÇİNKO İZABE TESİSİ

Ülkemizde kendi alanında bir ilk olma özeliğini taşıyan ve ilimiz aç ısından önemli bir kilometre taşı bir milat olan Lineer Çinko İzabe Tesisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan ile üst düzey davetlinin katıldığı bir törenle açıldı.

Tesisin hayırla olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ve ilin en büyük tesisi olduğuna vurgu yaptı.
Tesisin Türk ve Katar Sermayesi ile 102 milyon dolara mal olduğunu belirten Erdoğan, ülkemizin tamamen dışa bağımlı olduğu çinko sektörünün bu durumdan kurtulacağını  ve  cari açığımızın kapanmasına yarım milyon dolar katkıda bulunacağını ifade etti.

Erdoğan “Siirtteki fabrikada 500, Hakkarideki madenlerden  Siirte kadar uzanacak tedarik zincirinde 2 bin 500 olmak üzere toplamda 3 bir kardeşimiz iş imkanına kavuşacak.” Dedi.

Yatırımın devam niteliğindeki yatırımlarında temelinin atılacağını belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü “Bu gün ayrıca burada  bu yatırımın devamı niteliğinde olan kurşun, gümüş ve sülfirik asit  fabrikalarının da temelini atıyoruz.2023 e kadar tamamlanacak olan bu tesislerle birlikte şatırım tutarı 500 milyon dolara  sağlanan istihdamda  7 bin 500 kişiyle ulaşmış olacak.Lineer Firmamızı  Fikret Baydarman ve Abdülaziz El Atiyye kardeşlerimizi bu önemli yatırım kararı için tebrik ediyorum.”

Bölge insanı olan tüm iş adamlarını kendi illerinde yatırım yapmaya davet eden  Erdoğan Türkiyenin bir çok yerinde yatırımları olan Baydarmanın kendi ilinde de böyle bir yatırım yapmasının önemine vurgu yaparak “Bu tesisin bu yatırımların ilk adımı olmasını temenni ediyorum. Tesisin Siirte e tüm bölge illerine hayırlı ve uğurlu olmasını Allahtan  diliyorum.Tesisin yapım sürecine destek olan tüm kurumlarımıza ayrıcı şükranlarımı sunuyorum.İnşallah bol üretim diliyorum.Bol üretimin dışında dünya pazarlarında bereketli gelecek diliyorum.Kazancınız bol olsun.Geleceğiniz aydınlık olsun.”

Konuşmaların ardından tesisin kurdelesi Cumhurbaşykanı Erdoğan  ve diğer  davetliler tarafından kesildi ve tesis gezildi. Katarlı ortak Abdülaziz El Atiyye günün anısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tablo hediye etti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.